Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu, ka sniedzam vislabāko pieredzi mūsu tīmekļa vietnē. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Lasīt vairāk

2020. gada martā Latvijā strauji sāka izplatīties koronavīruss COVID-19, kura izcelsme meklējama Ķīnas pilsētā Uhaņā. Slimības pandēmijas dēļ Latvija nonāca neapskaužamā situācijā, kad sabiedrībā lielā ātrumā izplatījās satraukums, panika, neziņa un dezinformācija. Tāpat, COVID-19 pandēmija vairāku mēnešu garumā ieviesa savas korekcijas iedzīvotāju praktiskajā ikdienā – darbā, sadzīvē, kad par nedrošām kļuva tik vienkāršas aktivitātes kā izglītības iestāžu apmeklēšana, klātienes tikšanās ar radiniekiem un draugiem, došanās uz publiskām vietām, piemēram, teātriem, kino, kur pulcējas daudz cilvēku.

COVID-19 pandēmija bija izaicinājums arī LSK – 2020. gads bija sarežģīts, pārmaiņas bija negaidītas. LSK līdz šim nebija sastapies ar šāda veida krīzes situāciju, līdz ar to bija jāapzinās, ka pietrūkst pieredzes darbā slimības straujas izplatības režīmā. Tomēr LSK nebaidījās, turpināja strādāt, palīdzēt iedzīvotājiem, kuriem palīdzība nepieciešama visvairāk. LSK turpināja sniegt atbalstu un pakalpojumus, piemēram:

Sniedzot atbalstu un pakalpojumus cilvēkiem Latvijā, ļoti stingri tika ņemti vērā visi epidemioloģiskie piesardzības pasākumi – attālinātā komunikācija, 2m ievērošana saskarsmē ar līdzcilvēkiem, roku mazgāšana, roku un virsmu dezinfekcija, aizsargmasku lietošana.

 “2020. gads bija izaicinājumu pilns. Tas bija sarežģīts, vienlaikus sniedzot vērtīgu pieredzi darbā pandēmijas izraisītas valstiskas krīzes apstākļos. LSK nenobijās un devās pretī izaicinājumiem, sniedzot iedzīvotājiem tik ļoti nepieciešamo palīdzību. Latvijas Sarkanais Krusts ir lepns, ka šīs grūtības ir vienojušas un stiprinājušas LSK vēl vairāk. Liels paldies visiem brīvprātīgajiem, darbiniekiem un sadarbības partneriem, ar kuru pašaizliedzīgo iesaistīšanos esam spējuši palīdzēt tik daudziem cilvēkiem! Apzinoties, ka šī brīža situācijā vīrusa izplatību nav iespējams prognozēt, 2020. gada laikā gūtās mācības, zināšanas un pieredze būs fundamentāls pamats kvalitatīvas palīdzības sniegšanai ārkārtējo situāciju un krīzes apstākļos nākotnē,”

tā LSK darbu pandēmijas apstākļos komentē Uldis Līkops, LSK ģenerālsekretārs.

Informatīvā kampaņa “Kā sevi pasargāt no inficēšanās ar COVID-19

Saņemot pirmās ziņas, ka COVID-19 sācis strauju izplatību Latvijā, LSK Starptautisko un sabiedrisko attiecību programmā nekavējoties tika aktualizēta sadarbība ar Starptautisko Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness federāciju (SSKSPF) saistībā ar informatīvu materiālu sagatavošanu un izplatīšanu. Lai tie būtu balstīti faktos, pārbaudāmā un oficiālā informācijā, kā informācijas avots izmantoti Pasaules veselības organizācijas izplatītie vēstījumi.

Materiālos atraktīvā veidā pausta svarīga informācija par to, kā pasargāt sevi un tuviniekus no inficēšanās ar koronavīrusu, kā rīkoties, ja ir slikta pašsajūta, cik svarīga ir personīgās higiēnas ievērošana. Turklāt, izplatīta informācija arī par mentālās veselības saglabāšanu – kā mazināt stresu, kā būt labam pret citiem un kā īstenot attālināto kontaktēšanos ar tuvajiem cilvēkiem, kurus nebija atļauts satikt klātienē.

Tāpat, programmā aktīvi sekots līdzi Latvijas institūciju – LR Veselības ministrijas, Slimību kontroles un profilakses centra un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta – izplatītajai informācijai par aktuālajiem drošības noteikumiem. Kā piemēram, kā pasargāt sevi un citus no inficēšanās ar COVID-19, kas jāievēro atgriežoties no ārvalstīm, kā rīkoties, ja saslimis tuvinieks utt.

2020. gada laikā LSK izstrādāja vairāk kā 200 dažādu informatīvo materiālu, kuri latviešu, angļu  un krievu valodā izplatīti visos LSK informācijas kanālos, kā arī nosūtīti sadarbības partneriem – universitātēm, medicīnas iestādēm, sociālajiem centriem u.c.

Informatīvie materiāli tika tulkoti arī tādās valodās kā arābu, turku un dari, kas tika nodoti lietošanai bēgļiem un patvēruma meklētājiem, kuriem LSK sociālie darbinieki un sociālie mentori ikdienā sniedz praktisku palīdzību.

Praktiska palīdzība personām obligātajā pašizolācijā un karantīnā

12. martā, reaģējot uz ārkārtējās situācijas izsludināšanu Latvijā un to, ka inficētajām personām jāatrodas karantīnā, kā arī inficēto kontaktpersonām un personām, kas nesen atgriezušās no ārvalstīm, jāatrodas pašizolācijā, LSK izsludināja savu piedāvāto palīdzību – piesaistot brīvprātīgos, sagādāt nepieciešamos pārtikas produktus un nogādāt tos personām, kurām stingri noteikts atrasties savā dzīvesvietā un kurām nav līdzcilvēku, kuri varētu palīdzēt pārtikas preču sagādē. Iedzīvotājiem visā Latvijā bija iespēja saņemt šādu palīdzību, sazinoties ar LSK sekretariātu vai vēršoties tuvākajā LSK reģionālajā komitejā. Šāda palīdzība tika piedāvāta arī otrās ārkārtējās situācijas laikā 2020. gada rudenī.

Vairākās Latvijas pilsētās LSK brīvprātīgie aktīvi iesaistījās palīdzības sniegšanā iedzīvotājiem, kuri pašizolācijas vai karantīnas dēļ paši nevarēja doties uz tirdzniecības vietām, lai sagādātu nepieciešamo. Saskaņā ar noteiktajiem COVID-19 vīrusa izplatību mazināšanas drošības pasākumiem, sniedzot palīdzību, brīvprātīgie bija nodrošināti ar aizsarglīdzekļiem un dezinfekcijas līdzekļiem.

Lielākajā skaitā gadījumu palīdzība sniegta tieši vecāka gadagājuma cilvēkiem. Palīdzības sniegšanas ietvaros piegādātas arī Eiropas Atbalsta vistrūcīgākajām personām pārtikas un higiēnas pakas. Jaunieši sirsnīgi atsaukušies arī uz vecāka gadagājuma cilvēku lūgumu palīdzēt mazos mājas darbos. Tāpat, brīvprātīgie drošības apsvērumu dēļ aicināja iedzīvotājus būt apzinīgiem un palikt mājās, nepieciešamības gadījumā vēršoties pēc palīdzības pie LSK, lai to varētu sniegt pēc iespējas ātrāk.

Paldies pašaizliedzīgajiem brīvprātīgajiem, kas, ievērojot epidemioloģiskos noteikumus, sniedza šo atbalstu!

 

Sadarbība ar valsts un pašvaldību iestādēm

Pandēmijas laikā LSK tika izraudzīta kā koordinējošā organizācija valsts iepirkto aizsardzības līdzekļu izdalei Latvijas nevalstiskajām organizācijām. Sadarbībā ar LR Aizsardzības ministriju, maskas un roku dezinfekcijas līdzekļi saņemti un nodoti organizācijām visa gada garumā.

Tāpat, tika slēgtas sadarbības vienošanās ar vairākām pašvaldībām par reaģēšanu ārkārtējā situācijā, sniedzot atbalstu mazaizsargātākajām iedzīvotāju grupām. Kā piemēram, sadarbībā ar Rīgas domes Labklājības departamentu (RD LD), izstrādāts plāns, kā īstenot sociālos pakalpojumus, piemēram, aprūpi mājās, pārtikas un higiēnas paku izdali, kā nodrošināt krīzes centra un īslaicīgās uzturēšanās mītnes darbību, ievērojot drošības prasības. Turklāt, 2020. gada rudenī preses konferencē RD LD un LSK kopīgi aicināja iedzīvotājus sazināties ar LSK, kas ir gatavs sniegt palīdzību cilvēkiem, kuri atrodas pašizolācijā vai karantīnā un paši nevar sagādāt sev pārtiku vai citas lietas.

Silto maltīšu nogādāšana bez dzīvesvietas palikušām personām

Aprīlī, pateicoties iepirkšanās centra “Olimpia” ēdināšanas zonas kafejnīcu un restorānu vairākkārtīgam ziedojumam, siltās maltītes tika nogādātas LSK sociālā centra “Gaiziņš” patversmē Rīgā, kurā ik dienu uzturas vairāk kā 100 cilvēku bez pastāvīgas dzīvesvietas. Tas palīdzēja klientu pārvietošanās nepieciešamības ierobežošanai, kas bija būtiski principa “paliec mājās” nodrošināšanai COVID-19 vīrusa izplatības apstākļos. Paldies par atbalstu iepirkšanās centram “Olimpia”, kā arī ēdināšanas uzņēmumiem “Huan Qui”, “Tikai Karotes” un “Workland Latvia”!

 

 

Kampaņa “Brauc vesels”

LSK un Latvijas Automoto biedrība (LAMB) 9. novembrī uzsāka sabiedrības izglītošanas kampaņu “Brauc vesels!”, kuras galvenais mērķis bija informēt un izglītot sabiedrību par higiēnas un veselības drošības pasākumu ievērošanu, izmantojot privāto, sabiedrisko un koplietošanas (autonoma, taksometri, mopēdi, skrejriteņi un velosipēdi) transportu.

Kampaņas ietvaros, sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centru, izstrādāti vairāki ieteikumi COVID-19 vīrusa izplatības ierobežošanai transportlīdzekļos. Tāpat, izveidoti informatīvi video, kur ar eksperimenta palīdzību tiek secināts, cik svarīgi ir lietot aizsardzības līdzekļus transportlīdzekļos, lai pasargātu sevi un pasažierus no inficēšanās ar COVID-19.

 

Uzņēmums “Balticovo” LSK ziedo vairākus simtus litru dezinfekcijas līdzekļa

Laikā, kad visapkārt īpaši svarīga nozīme ir virsmu un apkārtējās vides dezinfekcijai, sakām paldies “Balticovo”, kas LSK ziedoja vairākus simtus litru antibakteriālā tīrīšanas līdzekļa.
Tas kļuvis par lielisku palīgu LSK darbiniekiem un brīvprātīgajiem viņu ikdienas gaitās, sniedzot palīdzību cilvēkiem un vienlaikus rūpējoties par savu un citu drošību.