Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu, ka sniedzam vislabāko pieredzi mūsu tīmekļa vietnē. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Lasīt vairāk

Informācija papildināta 09.02.2023.

LSK no februāra piedāvā Ukrainas civiliedzīvotājiem apgūt latviešu valodu A1 un A2 līmenī, 120 stundu programmā

60 ukraiņu bēgļu bērni radošajās darbīcās uzcītīgi apguvuši latviešu valodu

Noslēdzies LSK projekts “Atbalsts Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijā” (2022. gada oktobris – decembris)

Ukrainas SK pārstāvji pieredzes apmaiņas ietvaros iepazīst LSK pieredzi mājas aprūpes pakalpojumu nodrošināšanā

LSK dienas aprūpes centrā “Stropiņš” Ukrainas bēgļu bērniem un jauniešiem iespēja apgūt latviešu valodu

 


Kopš nežēlīgās karadarbības sākuma Ukrainā Starptautiskā Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness (SSKSP) kustība – SSKSP federācija, Starptautiskā SK komiteja (SSKK) un SK un SP nacionālās biedrības – Eiropā un pasaulē cieši sadarbojas, lai palīdzētu Ukrainas iedzīvotājiem.

  • Izveidoti transporta koridori;
  • Notiek regulāra informācijas apmaiņa ar Ukrainas SK, SSKK, SSKSP federāciju.

LSK turpina ievērot no starptautiskajiem partneriem lūgto – nenodarboties ar nekoordinētu kravu sūtīšanu. Nesakoties uz to, LSK izsaka pateicību un novērtē cilvēku līdzdalību visās atbalsta formās un iespējās.

LSK saņemtos atsevišķos praktiskas palīdzības pieprasījumus no Ukrainas centralizēti pārsūtīta SSKK un Ukrainas SK, kas koordinē palīdzības piegādes no SSKK un Starptautiskās SKSP federācijas, kam LSK savukārt pārskaita juridisko un privātpersonu ziedotos līdzekļus.

LSK diskutē ar Polijas, Lietuvas un citu valstu SK nacionālajām biedrībām par kopēju transporta ķēžu izmantošanu, papildus pieprasījumi pēc konkrētām lietām nav saņemti. 


Palīdzība Ukrainas bēgļiem Latvijā

Palīdzības sniegšana notiek ciešā sadarbībā ar valsts institūcijām, ieskaitot pašvaldības, un ar citām nevalstiskajām organizācijām Latvijā. 

Sniegto pakalpojumu spektrs ir plašs –apģērbs, apavi, pat jaundzimušā pūriņš. Tāpat tiek dalīti, bezrecepšu medikamenti, pārtikas, higiēnas un skolas piederumu pakas, izsniegti palīglīdzekļi un piedāvātas konsultācijas un palīdzība, lai integrētos Latvijā. LSK turpina atbalsta formu – palīdzību patstāvīgas dzīves vietas iekārtošanā, kas varētu kļūt arvien pieprasītāka, gadījumos, kad bēgļi pārceļas uz patstāvīgāku dzīvesvietu. Notiek sarunas par nodarbinātību – daļa bēgļu jau noslēgusi darba līgumus ar LSK.

Pēdējo nedēļu laikā kopējais ziedojumu apjoms ir stabilizējies (samazinājies), racionāli izmantojot Valsts un pašvaldību sniegto atbalstu un Latvijas iedzīvotāju un uzņēmēju ziedoto, spējam nodrošināt nepieciešamo atbalstu tiem, kam palīdzība vajadzīga un spēsim to darīt arī turpmāk.

LSK aktīvi iesaistījusies Nevalstisko organizāciju bēgļu atbalsta koordinācijas grupā, kurā, savstarpēji sadarbojoties, tiek organizēts plašas atbalsta aktivitātes Ukrainas civiliedzīvotājiem. 23. maijā LSK kopā ar citām nevalstiskajām organizācijām, kas ikdienā sniedz palīdzību Ukrainas bēgļiem, tikās ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu. Plašāk lasi rakstā “Ministru prezidents: Iekšlietu ministrijai daudz intensīvāk jāstrādā pie Ukrainas bēgļu jautājumu koordinācijas”.

LSK sniegtais atbalsts

Humānā palīdzība. LSK humānās palīdzības (HP) punktos Rīgā atbalstu saņēmušas vairāk kā 740 ģimenes (vismaz 2100 personas). Ukrainas bēgļi atbalstu turpina saņemt LSK HP punktos visā Latvijā.

Eiropas Atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām (EAFVP) paku izdale. ES atbalsta fonda palīdzības izsniegšana notiek visā Latvijā.

LSK iesaiste Atbalsta centra Ukrainas iedzīvotājiem (Rīgā) darbībā

Centrā izveidotajā LSK pirmās palīdzības postenī sniegta palīdzība un konsultācijas veselības jautājumos vairāk kā 2000 personām. Centrā līdzdarbojās LSK brīvprātīgie – viņi piedalījušies silto maltīšu izdalē, darbojušies bērnu istabā organizējot dažādas interaktīvas nodarbības pašiem mazākajiem. 2022. gada aprīļa beigās brīvprātīgie, pateicoties ziedotāju atbalstam, mazākajiem centra klientiem izdalīja mīkstās rotaļlietas. 

 

LSK saviem un sadarbības partneru darbiniekiem 30. augustā organizēja apmācības “Ukrainas bēgļu psiholoģiskais raksturojums. Zināšanas un prasmes, kas palīdz sniegt efektīvu palīdzību”.

Izmitināšana, nodarbinātība un integrācijas pasākumi

Latgales komiteja

LSK Latgales Komiteja, sadarbībā ar Rēzeknes novada domi, izmitinājusi 100 cilvēkus. Vairāki cilvēki Latvijā uzsākuši darba attiecības – dārzkopības, pedagoģijas un rūpniecības nozarēs, divi cilvēki darba gaitas uzsākuši LSK Latgales Komitejā. Pateicoties ziedojumiem, Komiteja bēgļiem piedāvājusi bezmaksas friziera pakalpojumus. Integrācijas veicināšanas nolūkos organizēti latviešu valodas kursi (2 reizes nedēļā) un kultūras iepazīšanas pasākumi. 30. aprīlī LSK Latgales Komiteja organizēja lielo talku, kurā labprāt piedalījās arī Ukrainas bēgļi. Talkas laikā notika kopīga komitejas teritorijas sakopšana. Pēc čaklās strādāšanas talkas dalībniekus sagaidīja kopīgs pikniks pie ugunskura. 

 

Daugavpils Komiteja

LSK Daugavpils Komiteja sniegusi atbalstu vismaz 42 ģimenēm ar bērniem, kurām izsniegts apģērbs, higiēnas preces, zīdaiņu pārtika. Komiteja, saņemot iedzīvotāju ziedojumus, bēgļiem palīdzējusi iegādāties apavus (foto zemāk). Bēgļi aktīvi apmeklē EAFVP izdales punktu un Komitejas veselības istabu, kur saņemtas konsultācijas par veselības pakalpojumiem pilsētā. Tiek sniegtas konsultācijas par sociālo pakalpojumu iespējām pilsētā. Šobrīd Daugavpilī atrodas vairāk kā 300 bēgļi. LSK aktīvi līdzdarbojas pašvaldības izveidotā atbalsta centra darbībā. Komitejas jaunieši īsteno integrācijas aktivitātes, iepazīstinot ar pilsētu un tās daudzveidību (foto zemāk).

13. aprīlī un 9. maijā Daugavpils Komiteja bēgļu ģimenēm organizēja kopīgus filmu skatīšanās seansus (foto zemāk). 

Krāslavas komiteja

LSK Krāslavas komiteja 1. jūnijā Bērnu aizsardzības dienā organizējusi pasākumus ukraiņu bēgļu ģimenēm ar bērniem. Pasākuma mērķis bija vērst uzmanību uz to, ka katra cilvēka, katra bērna tiesības ir dzīvot mierā, atbalstošā vidē, kas veicina viņu attīstību, izaugsmi, atbilstoši spējām un interesēm. Pasākumā bērni varēja piedalīties piepūšamajās atrakcijās, iet rotaļās kopā ar animatoriem. Kopā pavadītais laiks aizritēja sirsnīgā atmosfērā. Kopā tika tika īstenoti 2 pasākumi, no kuriem viens notika viesu namā  “Rāznas pērle” un otrs – atpūtas bāzē ” Obiteļs”. 

Vasarā komitejas darbinieki, brīvprātīgie, tai skaitā jaunieši, kopīgi izgatavoja spilvenus un spilvendrānas, ko pēc tam dāvināja Ukrainas bēgļiem, kuri mitinās Krāslavas novadā. 

Augšdaugavas komiteja

Projekta “Augt, mācoties un darot” ietvaros LSK Augšdaugavas komiteja sadarbībā ar Ilūkstes Romas katoļu baznīcas Zupas virtuvi 4. jūlijā organizēja pasākumu „Dzīvojam draudzīgi”, kurā piedalījās gan Zupas virtuves apmeklētāji, gan ukraiņu kara bēgļi un brīvprātīgie. Ukraina nereti tiek asociēta ar boršču. Pasākuma laikā to pagatavoja Ukrainas kara bēgļu brīvprātīgās. Savukārt, pasākuma dalībnieki no Latvijas pagatavoja tradicionālo maizes zupu ar putukrējumu. Plašāk aicinām lasīt rakstā Sirsnīgā gaisotnē aizvadīts Augšdaugavas komitejas pasākums “Dzīvojam draudzīgi”!

 

Starptautiskā sadarbība

LSK uztur regulāru saziņu ar Starptautisko Sarkanā Krusta Komiteju, Starptautisko SKSP Federāciju un citu valstu SK nacionālajām biedrībām – notiek informācijas un pieredzes apmaiņa par sniegto atbalstu bēgļiem.

22. martā Polijā notika tikšanās ar kolēģiem no Starptautiskās SKSP nacionālo biedrību federācijas, Lielbritānijas, Zviedrijas, Polijas, Francijas, un citu valstu SK viesojās, kur tika apmeklēts HP loģistikas centrs, klātesošie iepazinās ar medikamentu un citu nepieciešamo lietu piegādes aktualitātēm, atbalsta sniegšanas jautājumiem Ukrainas bēgļiem, kas identificēta kā svarīgs SK darbības virziens nākotnē. Tikšanās palīdzēs koordinēt palīdzības sniegšanu Ukrainas iedzīvotājiem, tai skaitā, sadarbībā ar Polijas un Ukrainas SK nacionālām biedrībām.

Foto: LSK pārstāves pieredzes apmaiņas brauciens uz Poliju

Labdarbības kampaņa “Palīdzi mums palīdzēt Ukrainai”

Februāra beigās LSK uzsāka labdarības kampaņu, kurā iedzīvotāji un uzņēmēji tiek aicināti ziedot Ukrainas iedzīvotāju atbalstam. LSK daļu no saņemtajiem ziedojumiem (ap 50%) pārskaita Starptautikajai Sarkanā Krusta Komitejai un Starptautiskajai SKSP Federācijai un Ukrainas Sarkanajam Krustam palīdzības sniegšanai cietušajiem Ukrainā, kas palīdzību sniedz ātrāk un tiešāk. Tāpat ziedojumi tiek izlietoti, lai sniegtu nepieciešamo atbalstu Ukrainas iedzīvotājiem, kuri ieradušies Latvijā.

 

“LSK saka paldies katram ziedotājam un atbalstītājam par izrādīto solidaritāti, sniedzot finansiālu un praktisku atbalstu! Līdzcietības un labestības stiprināšana Latvijas un pasaules sabiedrībā šajos humānās krīzes apstākļos ir nenovērtējama. Paldies, ka palīdzat mums palīdzēt cietušajiem Ukrainas iedzīvotājiem! Viņiem mūsu atbalsts šobrīd ir ļoti nepieciešams, ” ar pateicības vārdiem dalās Uldis Līkops, LSK ģenerālsekretārs.

Kopā varam palīdzēt!