Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu, ka sniedzam vislabāko pieredzi mūsu tīmekļa vietnē. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Lasīt vairāk

Biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts” Latvijā kopš 2023. gada marta īsteno starptautisku projektu “EU4Health – kvalitatīvas un savlaicīgas psiholoģiskās pirmās palīdzības sniegšana cilvēkiem, kurus skārusi Ukrainas krīze Ukrainā un ietekmētajās valstīs”.

Projekta galvenā koordinatore ir Starptautiskā Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness nacionālo biedrību federācija (SSKSPF), piedaloties 25 SK nacionālajām biedrībām: Beļģijas, Bulgārijas, Čehijas, Dānijas, Grieķijas, Horvātijas, Igaunijas, Islandes, Itālijas, Francijas, Latvijas, Lietuvas, Luksemburgas, Norvēģijas, Polijas, Portugāles, Rumānijas, Somijas, Spānijas, Slovākijas, Slovēnijas,  Zviedrijas, Ungārijas, Ukrainas un Vācijas SK nacionālās biedrības.

Projektu finansē Eiropas Savienības Komisijas ģenerāldirektorāts, kas ir atbildīgs par ES politiku pārtikas nekaitīguma un veselības aizsardzības jomā (DG SANTE).

Konteksts un vispārējie mērķi

Kopš konflikta sākuma Ukrainā vairāk nekā 7 miljoni cilvēku ir devušies bēgļu gaitās uz citām valstīm, un tiek lēsts, ka vēl 6 miljoni ir iekšēji pārvietoti. Traumatiskās sekas izjūt bēgļi, iekšzemē pārvietotās personas un arī uzņemošo valstu iedzīvotāji. Tāpat arī bruņotā konflikta izraisīto krīzi pieredz humānās palīdzības sniedzēji un sabiedrība kopumā.

Cilvēkiem, kurus skārusi Ukrainas krīze, ir nepieciešama palīdzība mentālās veselības jomā. PVO atklāj, ka garīgās veselības traucējumi skar katru piekto cilvēku.

Projekta “EU4Health” ietvaros SSKSPF kopā ar 25 SK nacionālajām biedrībām, kuras atbalsta arī SSKSPF Psihosociālā atbalsta centrs, plāno sniegt visaptverošu atbalstu vairāk nekā 590 000 cilvēkiem:

  1. pārvietotajām personām Ukrainas teritorijā,
  2. Ukrainas civiliedzīvotājiem citās Eiropas valstīs,

Projekta mērķa grupa: palīdzības sniedzēji, bērni, vecāka gadagājuma cilvēki, cilvēki ar invaliditāti, valstu kopienas, Sarkanā Krusta darbinieki un brīvprātīgie.

Galvenais uzdevums: trīs gadu laikā mērķa grupai nodrošināt psiholoģisko pirmo palīdzību un mentālās veselības un psihosociālo atbalstu klātienē, izmantojot uzticības tālruņus un citas aktivitāšu platformas, veidojot un stiprinot Sarkanā Krusta Sarkanā Pusmēness nacionālo biedrību brīvprātīgo un darbinieku kapacitāti.


Projekta īstenošana Latvijā

LSK projektu īsteno saskaņā ar trim galvenajiem projekta īstenošanas virzieniem – psiholoģiskās PP nodrošināšana, LSK cilvēkresursu mentālās veselības veicināšana un sadarbības stiprināšana ar vietējiem un staprtautiskiem partneriem. 

Projekta īstenošanas periods: 2023.  – 2025. gads

Psiholoģiskās pirmās palīdzības nodrošināšana

Galvenās aktivitātes un rezultāti:

  • apmācības LSK darbiniekiem un brīvprātīgajiem, tai skaitā veselības veicināšanā strādājošajiem, psiholoģiskās pirmās palīdzības sniegšanā (40 dalībnieki) un vietējās kopienas atbalstīšanā (30 dalībnieki)
  • mākslas un dejas terapijas nodarbības Ukrainas civiliedzīvotājiem (reizi nedēļā, 12 mēnešu garumā, 5 Latvijas pilsētās);
  • rehabilitācijas un integrācijas nedēļas nogales ar vismaz 200 Ukrainas civiliedzīvotāju un vietējo kopienu dalību;
  • 2 sensoro telpu izveide integrācijas un rehabilitācijas aktivitātēm.

LSK personāla, brīvprātīgo un pirmās palīdzības sniedzēju mentālās veselības veicināšana, lai nodrošinātu efektīvu reaģēšanu pirms krīzes, tās laikā un pēc tās

Galvenās aktivitātes un rezultāti:

  • 48 supervīzijas t.i. konsultatīvs atbalsts jautājumos, kas saistīti ar darbu un profesionālo darbību;
  • 4 apmācības par mentālo veselību darbiniekiem un brīvprātīgajiem;
  • 4 mentālās veselības veicināšanas praktiskās darbnīcas darbiniekiem un brīvprātīgajiem.

Sadarbības stiprināšana ar valsts institūcijām, NVO un starptautiskajiem partneriem un Mentālās veselības veicināšanas un psihosociālā atbalsta jomā vietējā un valsts līmenī

Galvenās aktivitātes un rezultāti:

Plānotas vismaz 4 tikšanās ar sadarbības partneriem zināšanu un pieredzes apmaiņas nolūkos

Budžets 214 437 EUR (Latvija)

Projekta koordinatore Latvijā: Aija Strazda, aija.strazda@redcross.lv, +371 67336653


LSK Budapeštā tiekās ar starptautiskā projekta “EU4Health” partneriem

21.03.2023.

 

Februāra izskaņā LSK pārstāvji Budapeštā, Ungārijā piedalījās starptautiskā projekta “EU4Health – kvalitatīvas un savlaicīgas psiholoģiskās pirmās palīdzības sniegšana cilvēkiem, kurus skārusi Ukrainas krīze Ukrainā un ietekmētajās valstīs” atklāšanas pasākumā, kurā tikās ar projekta partneriem no citu valstu Sarkanā Krusta nacionālajām biedrībām, Starptautiskās SKSP federācijas (SKSPF) un SKSPF Psihosociālā atbalsta centra pārstāvjiem. 

Vairāku dienu garumā notika iepazīšanās ar projekta aktivitātēm, dalībvalstu līdzšinējo pieredzi atbalsta sniegšanā Ukrainas civiliedzīvotājiem un galvenajām projektā īstenojamajām aktivitātēm. 

Projektu finansē Eiropas Savienības Komisijas ģenerāldirektorāts, kas ir atbildīgs par ES politiku pārtikas nekaitīguma un veselības aizsardzības jomā (DG SANTE).