Biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK) kopš 2022. gada 1. janvāra īsteno projektu “Augt, mācoties un darot” Nr. AIF/2021/SDK2/18, ko finansē Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumentu 2014.-2021. gadam programma “Aktīvo iedzīvotāju fonds” Latvijā.
Iedzīvotāju iesaistīšanu pilsoniskās un sociālās līdzdalības aktivitātēs jau vairāk kā 100 gadus raksturo viens no septiņiem Sarkanā Krusta pamatprincipiem – “brīvprātība”. Lai arī pasaulē iedzīvotāju skaits strauji palielinās, brīvprātīgo skaits visā pasaulē mazinās. Cilvēkiem mainās ieradumi un arvien vairāk par prioritāti izvirza savu labklājību. Cilvēkiem mazinās paradums veikt brīvprātīgo darbu un ziedot savu laiku bezatlīdzības kustībai, pārsvarā iesaistās brīvprātīgajā darbā uz īsu laiku, palīdzot veikt konkrētu darbu uz īsu periodu. Iedzīvotājiem trūkst emocionāla vajadzība piederēt kādai konkrētai organizācijai vai kopienai, palielinās kopēja sabiedrības neuzticēšanās organizācijām. Lai mūsdienās piesaistītu iedzīvotājus, īpaši tos, kuri agrāk nav veikuši brīvprātīgo darbu, ir nepieciešams atrast īpašu veidu, kā iedzīvotājus uzrunāt un motivēt būt līdzatbildīgiem, iesaistoties sabiedrības procesos.
Projekts “Augt, mācoties un darot” dos ieguldījumu dažāda vecuma iedzīvotāju iesaistei brīvprātīgajā darbā, prasmju paaugstināšanā un brīvprātīgā darba popularizēšanā reģionos, iedzīvotāju iesaistē dažādu pakalpojumu sniegšanā, lēmumu pieņemšanā, tādā veidā veicinot demokrātiskas un pilsoniskas sabiedrības attīstību.
Projekta īstenošanas periods: 2022. gada 1. janvāris – 2023. gada 31. decembris
Projekta mērķis ir pilnveidot kompetences dažāda vecuma brīvprātīgajiem visā Latvijā par līdzdalību kā demokrātijas formu, organizējot apmācības un attīstot rīku kopumu demokrātijas aktivitāšu paaugstināšanai.
Galvenās projekta aktivitātes:
- Mācības “Tauriņa efekts – jaunieši PAR iekļaujošu sabiedrību” un turpinājuma aktivitātes;
- Atbalsta personu programma un brīvprātīgā darba aktivitātes;
- Diskriminācijas un sociālajam atstumtības riskam pakļauto personu interešu pārstāvība;
- LSK komiteju un Jaunatnes nodaļu apmācības;
- Video par līdzdalības iespējām;
- LSK Jaunatnes humānisma konference;
- LSKJ “Vasaras akadēmija” 2023. gada vasarā un turpinājuma aktivitātes.
Projekta kopējais budžets: EUR 100 670.54
Projekta vadītāja: Aija Strazda, aija.strazda@redcross.lv, +37167336653
Ilgtermiņa brīvprātīgā darba apmācības sniedz iespēju paplašināt sniegto atbalstu
Ziņa publicēta 03.02.2023.
Lai veicinātu brīvprātīgo zināšanu un prasmju paaugstināšanu darbā ar dažādām mērķa grupām, kopš 2022. gada aprīļa, projekta “Augt, mācoties un darot” ietvaros, sešas biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” komitejas piedalās ilgtermiņa apmācībās – atbalsta personu programmā 50 stundu apjomā.
Atbalsta personu programmas mērķis ir sagatavot atbalsta personas diskriminācijas un sociālās atstumtības riskam pakļautajām personām, kas spētu sniegt gan ikdienas praktisku atbalstu, gan palīdzēt sakārtot sociālos jautājumus, gan pārstāvēt viņu tiesības un intereses.
Programmas aktivitātēs regulāri iesaistās vismaz 50 personas.
Kopš apmācību sākuma, Zoom vidē, dalībnieki apguvuši šādas tēmas:
- Sociālā likumdošana, cilvēktiesības. Valsts un pašvaldības funkcijas cilvēku sociālās aizsardzības nodrošināšanā;
- Pilsoniskā līdzdalība un līdzdalības kāpnes. Pilsonisko līdzdalības prasmju attīstība sociāli mazaizsargātākai sabiedrības grupai;
- Saskarsmes jeb komunikācijas prasmes (teorija un prakse);
- Konfliktu risināšanas prasmes;
- Bērnu uzvedība, attīstības un audzināšanas īpatnības;
- Personas ar demenci un sociālā atbalsta darbs ar šo grupu (teorija un gadījumu analīze);
- Darbs ar vājredzīgiem un neredzīgiem klientiem;
- Personas ar garīga rakstura traucējumiem un sociālā atbalsta darbs ar šo grupu (teorija un gadījumu analīze;
- Bez vecāku gādības auguši bērni un sociālā atbalsta darbs ar šo grupu (teorija un gadījumu analīze);
- Personas bez noteiktas dzīves vietas un sociālā atbalsta darbs ar šo grupu (teorija un gadījumu analīze);
- Personas ar kustību traucējumiem un sociālā atbalsta darbs ar šo grupu (teorija un gadījumu analīze);
- Personas, kas cieš no atkarībām un sociālā atbalsta darbs ar šo grupu (teorija un gadījumu analīze.
Apmācības turpināsies līdz 2023.gada marta beigām, kad dalībnieki apliecinās savas iegūtās zināšanas organizējot grupas projektus.
Atbalstu personu programma tiek realizēta Daugavpils pilsētas komitejā, Augšdaugavas komitejā, Krāslavas komitejā, Latgales komitejā, Vidzemes komitejā un Kurzemes komitejā.
Projektu finansē Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumentu 2014.-2021. gadam programma “Aktīvo iedzīvotāju fonds” Latvijā.
LSK darbinieki un brīvprātīgie uzzina par projekta “Augt, mācoties un darot” gaitu
Ziņa publicēta 03.02.2023.
2022. gada 15.decembrī tika organizēts projekta “Augt, mācoties un darot” informatīvais pasākums. Pasākuma laikā LSK reģionālo komiteju pārstāvji un sadarbības partneri tika informēti par projektu, tā ietvaros notikušām un plānotām aktivitātēm nacionālā un reģionālā līmenī, plānotajiem rezultātiem un iespēju iesaistīties tā aktivitātēs.
LSK kopš 2022. gada 1. janvāra īsteno projektu “Augt, mācoties un darot” Nr. AIF/2021/SDK2/18, ko finansē Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumentu 2014.-2021. gadam programma “Aktīvo iedzīvotāju fonds” Latvijā.
LSK Jaunatne palīdz radīt Ziemassvētku sajūtu
Ziņa publicēta 02.02.2023.
Tuvojoties Ziemassvētku laikam, biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK) Jaunatnes Rīgas nodaļas brīvprātīgie organizēja un piedalījās aktivitātēs, lai kopīgi sarūpētu sirsnīgu un siltu Ziemassvētku noskaņu gan bērniem, gan viņu ģimenēm.
17. decembrī LSK Rīgas komitejas Jaunatnes nodaļa viesojās LSK krīzes centrā “Burtnieks”, kur kopā ar bērniem un viņu māmiņām cepa piparkūkas un vienojās dažādās Ziemassvētku aktivitātēs. Brīvprātīgie bērniem ļāva noticēt svētku priekam, kopīgi darinot rotājumus un apgūstot svētku tradīcijas.
Fotogrāfijas publicētas ar bērnu vecāku atļauju.


Sirsnīgā gaisotnē aizvadīts Augšdaugavas komitejas pasākums “Dzīvojam draudzīgi”
Ziņa publicēta 27.07.2022.
Projekta “Augt, mācoties un darot” ietvaros biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK) Augšdaugavas komiteja sadarbībā ar Ilūkstes Romas katoļu baznīcas Zupas virtuvi 4. jūlijā organizēja pasākumu „Dzīvojam draudzīgi”, kurā piedalījās gan Zupas virtuves apmeklētāji, gan ukraiņu kara bēgļi un brīvprātīgie.
Ukraina nereti tiek asociēta ar boršču. Pasākuma laikā to pagatavoja Ukrainas kara bēgļu brīvprātīgās. Tika pagatavots ikdienas borščs un gavēņa borščs ar ķiploku „pampuškām”. Savukārt, pasākuma dalībnieki no Latvijas pagatavoja tradicionālo maizes zupu ar putukrējumu. Tikšanās dalībniekus uzrunāja diakons Heinrihs Cinkmanis, kurš uzsvēra, cik svarīgs ir miers, piedāvājot noskaitīt lūgšanu katram savā valodā.
Zupu degustācija mijās ar viktorīnu “Ko es zinu par jums?” un kopīgu sadziedāšanos gan ukraiņu, gan latviešu valodā, jo dziesma vieno cilvēkus, uzlabo garastāvokli un pozitīvi uzlādē. Noslēgumā katrs viesis saņēma pārsteiguma dāvaniņu no LSK Augšdaugavas komitejas.
Komitejas izpilddirektore Ērika Naglinska izsaka sirsnīgu pateicību visiem pasākuma dalībniekiem:
- Čamānu ģimenei par viesmīlīgo uzņemšanu,
- Ukrainas bēgļu brīvprātīgajām par atsaucību, pagatavojot gardās maltītes,
- Zupas virtuves darbiniecēm par nenogurstošo brīvprātīgo darbu,
- LSK brīvprātīgajām par padomiem un atbalstu šī pasākuma tapšanā,
- Augšdaugavas novada Ilūkstes pilsētas administrācijai par transporta pakalpojumiem.
Projektu finansē Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumentu 2014.-2021. gadam programma “Aktīvo iedzīvotāju fonds” Latvijā.





Jau kopš karadarbības sākuma Ukrainā, pateicoties iedzīvotāju finansiālam atbalstam un izrādītajai solidaritātei, LSK nekavējoties varēja sniegt nepieciešamo palīdzību ukraiņu bēgļiem, kas ieradās Latvijā. Palīdzības nodrošināšana turpinās vēl aizvien. Plašāk par LSK iesaisti aicinām lasīt ŠEIT.
Kopā varam palīdzēt!
Apmācībās “Tauriņa efekts” jaunieši izstrādājuši savas sociālās iekļaušanas aktivitātes plānu
Ziņa publicēta 01.06.2022.
Jau tika ziņots, ka no 15. līdz 18. martam, Rīgā, Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) un Norvēģijas grantu programmas Aktīvo iedzīvotāju fonda projekta “Augt, mācoties un darot” ietvaros, tika organizētas apmācības “Tauriņa efekts – jaunieši PAR iekļaujošu sabiedrību”. Apmācībās piedalījās 15 brīvprātīgie jaunieši no sešām biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK) komitejām – Daugavpils, Krāslavas, Balvu, Latgales, Kurzemes un Rīgas.
“Taureņa efekts” apmācību noslēgumā LSK komiteju jaunieši izstrādāja savas sociālās iekļaušanas aktivitātes plānu, ko tālāk realizēja savās reģionālajās komitejās.
7. maijā projekta ietvaros Dagdā tika organizētas iekļaujošs pasākums. Aktivitātēs ietilpa iepazīšanās aktivitātēs gan ar dalībniekiem, gan ar LSK darbību, saliedēšanas jeb uzticības spēle “Mīnu lauks” un pēc visām aktivitātēm bija radošā stacija apsveikumu izveidē mātes dienai.
LSK Krāslavas komitejas Dagdas jauniešu nodaļas biedri un projekta vadītāji Raivis Špors un Ingars Sproģis.
Arī Balvu komitejas jaunieši organizēja sociālās iekļaušanas pasākumu.




Uzsākušās projekta “Augt, mācoties un darot” Atbalsta personu programmas apmācības
Ziņa publicēta 06.04.2022.
Aktīvo iedzīvotāju fonda finansētā projekta “Augt, mācoties un darot” ietvaros ir uzsākta Atbalsta personu programma, kuras mērķis ir sagatavot atbalsta personas diskriminācijas un sociālās atstumtības riskam pakļautajām personām, kas spētu sniegt gan ikdienas praktisku atbalstu, gan palīdzēt sakārtot sociālos jautājumus, gan pārstāvēt viņu tiesības un intereses. Tiekoties ar pašvaldību pārstāvjiem, projekta sagatavošanas periodā, tika konstatēts, ka šādu atbalsta personu trūkst, īpaši darbam ar personām, kas atbrīvojušās no ieslodzījuma vietas, personām ar garīgā rakstura traucējumiem, jaunām, vientuļām māmiņām un bāreņiem, kuriem jāuzsāk patstāvīga dzīve. Šādu atbalsta personu pieejamība būtiski paaugstinās mazaizsargātāko iedzīvotāju dzīves līmeni, veicinās to pilsonisko aktivitāti un nodrošinās tiem informācijas pieejamību par viņu tiesībām un iespējām līdzdarboties.
Programmas ietvaros atbalsta personām tiks nodrošināta 50 stundu apmācības, kur daļēji klātienē, daļēji attālināti būs iespēja apgūt zināšanas un prasmes, kas palīdzēs gan sociālam diskriminācijas riskam pakļautajam personām sniegt praktisku atbalstu, gan veicināt viņu pilsonisko līdzdalību, interešu pārstāvniecību un uzlabos vidi viņu pilsoniskās līdzdalības veicināšanai.
Pirmās apmācības notika šī gada 2.aprīlī un tika apgūtas tēmas:
- Sociālā likumdošana, cilvēktiesības. Valsts un pašvaldības funkcijas cilvēku sociālās aizsardzības nodrošināšanā. (Lektors – Helēna Soldatjonoka)
- Pilsoniskā līdzdalība un līdzdalības kāpnes. Pilsonisko līdzdalības prasmju attīstība sociāli mazaizsargātākai sabiedrības grupai. (Lektors – Inese Šubēvica)
Apmācībām pieslēdzās vairāk kā 70 dalībnieki no visām programmā iesaistītajām komitejām.
Plānotais atbalsta personu programmas apmācību laiks 2022.gada marts – 2023.gada marts. Apmācību noslēgumā atbalsta personas īstenos grupas projektu, lai veicinātu mazaizsargātāko iedzīvotāju iesaistīšanu pilsoniskās aktivitātēs un veidotu vidi pilsoniskai līdzdalībai. Pēc apmācību programmas pabeigšanas un grupas projekta īstenošanas, apmācītās personas turpinās veikt brīvprātīgo darbu, iesaistot diskriminācijas un sociālās atstumtības riskam pakļautās personas sabiedriskos procesos, nodrošinot viņu interešu pārstāvniecību un pilsonisko līdzdalību.
Atbalstu personu programma tiek realizēta Daugavpils pilsētas komitejā, Augšdaugavas komitejā, Krāslavas komitejā, Latgales komitejā, Vidzemes komitejā un Kurzemes komitejā.
Noslēgušās apmācības “Tauriņa efekts – jaunieši PAR iekļaujošu sabiedrību”
Ziņa publicēta 05.04.2022.
Skolēnu pavasara brīvlaikā, no 15. līdz 18. martam, Rīgā, Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) un Norvēģijas grantu programmas Aktīvo iedzīvotāju fonda projekta “Augt, mācoties un darot” ietvaros, tika organizētas apmācības “Tauriņa efekts – jaunieši PAR iekļaujošu sabiedrību”. Apmācībās piedalījās 15 brīvprātīgie jaunieši no sešām biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK) komitejām – Daugavpils, Krāslavas, Balvu, Latgales, Kurzemes un Rīgas.
Apmācību laikā tika pārrunātas tādas tēmas kā sociālās iekļaušanas nozīme un izpratne sabiedrībā, neiekļaujošas sabiedrības cēloņi un sekas, kā arī jaunieši izstrādāja savus priekšlikumus šo cēloņu un seku mazināšanai. Tāpat brīvprātīgie devās mācību vizītē uz LSK dienas centru “Stropiņš”, kur viņi organizēja fiziskas un radošas aktivitātes centra bērniem.
Vizītes noslēgumā jauniešiem bija iespēja dzirdēt bērnu atziņas par to, kas viņus visvairāk saistījis no aktivitātēm, savukārt paši brīvprātīgie vēlāk pārrunāja, cik veiksmīgi uzdevumos izdevies iesaistīt visus bērnus. Apmācību noslēgumā jaunieši ne tikai izstrādāja savas sociālās iekļaušanas aktivitātes plānu, ko tālāk realizēs savās LSK komitejās, bet arī diskutēja par to, kā šim nolūkam izmantot dažādus rīkus, piemēram, programmas Erasmus+ un Eiropas Solidaritātes korpuss.




Dažas atziņas no apmācību dalībniekiem:
“Ne vienmēr iekļaušana nozīmē aktīvu komunikāciju un aktivitāšu piedāvāšanu, bet gan vēlmju respektēšanu.”
“Arī pavisam nelielas darbības ir svarīgas, lai radītu pārmaiņas un liktu kādam justies labāk. Ir svarīgi par šo tēmu ne tikai runāt, bet arī rīkoties!”
“”Tauriņa efekta” laikā sapratu, cik patiesībā dažāda ir iekļaušana un ka arī lieta, kas, mūsuprāt, ir nenozīmīga, var ļoti daudz ko ietekmēt un palīdzēt veidot pasauli par labāku vietu, kur būt!”