Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu, ka sniedzam vislabāko pieredzi mūsu tīmekļa vietnē. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Lasīt vairāk

Biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK) kopā ar Somijas SK (galvenais koordinators), Lietuvas SK un Igaunijas SK no 2022. gada janvāra īsteno Eiropas Savienības finansētu projektu “EvRe – gatavība evakuācijai”.

 

Konteksts un vispārējie mērķi

Baltijas valstis Igaunija, Latvija un Lietuva, kā arī Somija ģeogrāfiski atrodas Baltijas jūras austrumu piekrastē. Šīs teritorijas iedzīvotāju skaits ir aptuveni 11 551 000 cilvēku. Valstu kopīgā krasta līnija ir gandrīz 70 procenti (5’640 no 8’000 kilometriem) no Baltijas jūras piekrastes līnijas. Baltijas valstīm un Somijai ir kopīgas iezīmes un izaicinājumi, tostarp līdzīgi ārkārtējo situāciju un krīzes riski, kam var būt valstiska un arī reģionāla ietekme. Šie riski ietver klimata pārmaiņu sekas, sociāli ekonomisko nestabilitāti, migrācija, terorismu un ģeopolitisko spriedzi.

Projekts “EvRe – gatavība evakuācijai” padziļinās Sarkanā Krusta un civilās aizsardzības iestāžu sadarbību, pievēršot uzmanību evakuācijas centru izveidei un dažādu atbalsta pasākumu kapacitātes palielināšanai. Projekta laikā tiks izstrādātas standarta darbības procedūras (SOP) kopīgām aktivitātēm, izveidojot jaunas iespējas liela mēroga evakuāciju efektivitātes veicināšanai pārrobežu līmenī dabas katastrofas vai cita veida apdraudējumu gadījumā. 

Projekta īstenošanas periods: 2022. gada janvāris – 2024. gada janvāris

Galvenie sasniegumi

Līdz projekta beigām iesaistītie projekta dalībnieki būs ieguvuši labāku izpratnu par esošajām reaģēšanas spējām un resursiem visā reģionā. Vairāk darbinieku un brīvprātīgo tiks apmācīti, stiprinot prasmes, kādas būtu nepieciešamas darbojoties evakuācijas centra aktivitātēs un starptautiskās palīdzības nodrošināšanā.

Projekta noslēgumā reģionālās reaģēšanas spējas tiks pārbaudītas gan praktiskās darbnīcās, gan lauka apmācībās. 

 1. Izstrādāti/ uzlaboti pārrobežu reaģēšanas plāni; 
 2. Izstrādāti standarta procedūru vadlīnijas evakuācijas centra darbībai un starptautiskās palīdzības saņemšanai;
 3. Darbinieki un brīvprātīgie apmācīti evakuācijas centra darbībā, aktivitātēs un pārrobežu operācijās; 
 4. Stiprināta pārrobežu operatīvā sadarbība reaģēšanā katastrofu gadījumos. 

Rezultāti
Galvenais “EvRe” projekta rezultāts ir uzlabotā sadarbība un koordinācijas spējas, kā arī uzlabotas praktiskās spējas sagatavotības un reaģēšanas jomā starp Sarkanā Krusta nacionālajām biedrībām Baltijas jūras reģionā un civilās aizsardzības iestādēm. Pēc projekta gan SK, gan iestādes ir nostiprinājušas spējas reaģēt uz liela mēroga valsts un pārrobežu katastrofām, kam nepieciešama koordinēta pieeja.

Budžets 0,3 milj. EUR (85 % ES iemaksa) • 4 ES dalībvalstis Baltijas jūras reģionā

Projekta koordinatore Latvijā: Aija Strazda, aija.strazda@redcross.lv, +371 67336653


Kuģa avārija Igaunijas piekrastes ūdeņos: lauka vingrinājumu laikā tiek praktizēta evakuācija

Ziņa publicēta 18.09.2023.

No 15. līdz 17. septembrim Igaunijas, Somijas, Latvijas un Lietuvas Sarkanā Krusta darbinieki un brīvprātīgie piedalījās mācībās par kuģa avāriju, izraisītajām sekām un ekvakuācijas praktisku apgūšanu. Pēc scenārija simulētā kuģa avārija notika Hījumā piekrastē Igaunijā, kā rezultātā palīdzība jāsniedz vismaz 1800 cilvēkiem. 

Mācību mērķis ir attīstīt pārrobežu sadarbību masveida evakuācijas gadījumā. Konkrētāk, kā reģistrēties, īslaicīgi izmitināt un pēc tam nosūtīt atpakaļ uz dzimteni cilvēkus, kuri izdzīvojuši kruīza kuģa avārijā. Lauka mācības notika Heltermā un Rohuküla ostā, kā arī citviet Hāpsalā.

“Bez kuģa avārijas ir arī citas situācijas, kad var būt nepieciešama vērienīga evakuācija, jūras līmeņa celšanās vai militārs uzbrukums. Baltijas valstīm un Somijai jāspēj domāt un rīkoties vienādi, tāpēc arī praktizējamies kopā šodien,» sacīja Igaunijas Sarkanā Krusta katastrofu gatavības koordinators un mācību vadītājs Gerts Teders.

Viņš piebilda, ka šobrīd Igaunijas Sarkanajā Krustā ir gandrīz simts brīvprātīgo, kuri ir apmācīti palīdzēt dažādos negadījumos un krīzēs. Rīcības notiek kopā ar valsti un tiek sniegts atbalsts aģentūrām, kas vada glābšanas darbus. Ja nepieciešams, palīdzības lūgumi tiek nosūtīti kaimiņvalstu Sarkanajam Krustam; tāpat kā šajā vingrinājumā.

Mācības notika no 15. līdz 17. septembrim un tajās piedalās 60 cilvēki. Ir iesaistīta arī Glābšanas pārvalde, Policijas un robežsardzes pārvalde un Sieviešu brīvprātīgā aizsardzības organizācija. Mācības tiek finansētas no Eiropas Savienības, un tās ir daļa no projekta “EvRe – gatavība evakuācijai”


LSK darbinieki un brīvprātīgie mācās no kolēģiem Eiropā

Ziņa publicēta 06.06.2023.

No 9. līdz 11. maijam Baiba Lucaua –Makalistere, LSK brīvprātīgā, Pirmās palīdzības pasniedzēja, piedalījās mācībās Tallinā, Igaunijā starptautiskā projekta “EvRe – gatavība evakuācijai” ietvaros. Apmācību laikā dalībnieki no  Lietuvas, Latvijas, Igaunijas un Somijas SK nacionālajām biedrībām izspēlēja simulācijas uzdevumu par rīcību prāmja avārijas gadījumā Igaunijai piederošas salas krastos, tai skaitā – Igaunijas SK aicināja iesaistīties kaimiņvalstu SK biedrības. Uzdevuma laikā tika uzlabota starpvalstu sadarbība, apzināti partneru pieejamie resursi, kā arī plānota izglābto uzturēšanās 5 dienu periodā, plānoti procesi, kā  nacionālās biedrības iesaistās savu valstspiederīgo transportēšanas organizēšanā uz dzimteni.


LSK piedalījusies starptautiskās mācībās par evakuācijas centra izveidi un darbību

Ziņa publicēta 27.03.2023.

18. un 19. martā Rīgā notika starptautiskās Sarkanā Krusta mācības par evakuācijas centra izveidi un tā darbību. Tās organizētas starptautiskā projekta “EvRe – gatavība evakuācijai” ietvaros.

Mācību mērķis bija stiprināt Sarkanā Krusta darbinieku un brīvprātīgo spējas reaģēt ārkārtējās situācijās, izpratni par evakuācijas centra izveides principiem, darbību, pakalpojumu un palīdzības nodrošināšanu tiem cilvēkiem, kas ir spiesti pamest savas dzīvesvietas.

Tāpat divu dienu garumā teorētiski un ar praktisku uzdevumu palīdzību tika apskatītas tādas tēmas kā:

 • evakuācijas centra pakalpojumi un to paplašināšana ārkārtējās situācijas eskalācijas gadījumā, tai skaitā pārtikas un dzeramā ūdens pieejamība, drošība, pamatvajadzību nodrošināšana psiholoģiskās pirmās palīdzības nodrošināšana,
 • pārrobežu sadarbība ar citu valstu Sarkanā Krusta nacionālām biedrībām,
 • brīvprātīgo koordinēšana, apziņošana un papildus piesaiste. 

Mācības vadīja Somijas SK pārstāvji. 

Mācībās kopā piedalījās 14 cilvēki: LSK brīvprātīgie un darbinieki no Kurzemes, Vidzemes, Latgales un Daugavpils reģionālajām komitejām, kolēģi no Dānijas SK, kā arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvis.


No 2022. gada janvāra LSK piedalās starptautiskā projekta “EvRe – gatavība evakuācijai” īstenošanā – tajā piedalās arī Lietuvas un Igaunijas SK. Projekta galvenais koordinators ir Somijas SK.

Projekta galvenais uzdevums: līdz projekta beigām iesaistītie projekta dalībnieki būs ieguvuši labāku izpratni par esošajām reaģēšanas spējām un resursiem visā reģionā. Vairāk darbinieku un brīvprātīgo tiks apmācīti, stiprinot prasmes, kādas būtu nepieciešamas darbojoties evakuācijas centra aktivitātēs un starptautiskās palīdzības nodrošināšanā.

Projekts tiks īstenots līdz 2024. gada janvārim, to finansē Eiropas Savienība. 

 


LSK Komiteju pārstāvji iepazīstas ar starptautisko projektu “EvRe – gatavība evakuācijai”

Ziņa publicēta 09.01.2023.

15. decembrī biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK) reģionālo komiteju darbinieki un brīvprātīgie piedalījās apmācībās, kurās iepazinās ar starptautisko projektu “EvRe – gatavība evakuācijai”, tā mērķiem, galvenajām aktivitātēm un sasniedzamajiem rezultātiem. 

Projekta mērķis ir padziļināta Sarkanā Krusta un civilās aizsardzības iestāžu sadarbība, pievēršot uzmanību evakuācijas centru izveidei un dažādu atbalsta pasākumu kapacitātes palielināšanai. Projekta laikā tiek izstrādātas standarta darbības procedūras (SOP) kopīgām aktivitātēm, izveidojot jaunas iespējas liela mēroga evakuāciju efektivitātes veicināšanai pārrobežu līmenī dabas katastrofas vai cita veida apdraudējumu gadījumā. 

Apmācībās tika runāts par:

 • Starptautiskās Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness nacionālo biedrību federācijas, Starptautiskās Sarkanā Krusta komitejas un Sarkanā Krusta nacionālo biedrību nozīmi un mandātu ārkārtas situāciju, tai skaitā dabas katastrofu, gadījumos,
 • starptautiskās palīdzības pieprasīšanas algoritmu, iesaistīto pušu kompetencēm un citiem jautājumiem, 
 • Latvijas ārkērtējo situāciju plānu un LSK pozīciju tajā, 
 • 2023. gada martā gaidāmo praktisko apmācību norisi, kurā, piesaistot ārkārtas situāciju ekspertus no Somijas Sarkanā Krusta. 

Apmācību laikā dalībniekiem bija iespēja uzzināt arī par aktualitātēm LSK Pirmās palīdzības programmā – apmācību un sacensību organizēšana, nepieciešamās dokumentācijas sagatavošana un komunikācijas īstenošana ar aktivitātēs iesaistītajām pusēm. 

Kopā apmācības piedalījās 26 cilvēki. 

Apmācības vadīja Lauris Mainieks, LSK Pirmās palīdzības un ārkārtējo situāciju programmas koordinators, un Solvita Bespalova, LSK Starptautisko un sabiedrisko attiecību programmas vadītāja p.i. 


LSK kopā ar Somijas SK (galvenais koordinators), Lietuvas SK un Igaunijas SK no 2022. gada janvāra īsteno Eiropas Savienības finansētu projektu “EvRe – gatavība evakuācijai”.

Projekta norises laikā regulāri notiek tikšanās ar projektā iesaistīajiem starptautiskajiem partneriem, lai dalītos ar aktualitātēm un pieredzē projekta īstenošanā. 

 


Aktīvi noris starptautiskais projekts “EvRe – gatavība evakuācijai”

3. un 24. maijā notika projekta “EvRe – gatavība evakuācijai” dalībvalstu koordinatoru tikšanās, kuru laikā tika plānotas projekta aktivitātes, runāts par nepieciešamās dokumentācijas sagatavošanu, komunikācijas aktivitātēm un citiem jautājumiem, kas saistīti ar “EvRe” norisi. Projekts tiks īstenots līdz 2024. gada janvārim. 

Tā mērķis ir padziļināt Sarkanā Krusta un civilās aizsardzības iestāžu sadarbību, pievēršot uzmanību evakuācijas centru izveidei un dažādu atbalsta pasākumu kapacitātes palielināšanai. Projekta laikā tiks izstrādātas standarta darbības procedūras (SOP) kopīgām aktivitātēm, izveidojot jaunas iespējas liela mēroga evakuāciju efektivitātes veicināšanai pārrobežu līmenī dabas katastrofas vai cita veida apdraudējumu gadījumā. 

 


LSK uzsāk jaunu projektu par reaģēšanu ārkārtējās situācijās “EvRe – gatavība evakuācijai”

Publicēts 24.03.2022.

Biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK) kopā ar Somijas SK (galvenais koordinators), Lietuvas SK un Igaunijas SK no 2022. gada janvāra īsteno Eiropas Savienības finansētu projektu “EvRe – gatavība evakuācijai”.

 

Konteksts un vispārējie mērķi

Baltijas valstis Igaunija, Latvija un Lietuva, kā arī Somija ģeogrāfiski atrodas Baltijas jūras austrumu piekrastē. Šīs teritorijas iedzīvotāju skaits ir aptuveni 11 551 000 cilvēku. Valstu kopīgā krasta līnija ir gandrīz 70 procenti (5’640 no 8’000 kilometriem) no Baltijas jūras piekrastes līnijas. Baltijas valstīm un Somijai ir kopīgas iezīmes un izaicinājumi, tostarp līdzīgi ārkārtējo situāciju un krīzes riski, kam var būt valstiska un arī reģionāla ietekme. Šie riski ietver klimata pārmaiņu sekas, sociāli ekonomisko nestabilitāti, migrācija, terorismu un ģeopolitisko spriedzi.

Projekts “EvRe – gatavība evakuācijai” padziļinās Sarkanā Krusta un civilās aizsardzības iestāžu sadarbību, pievēršot uzmanību evakuācijas centru izveidei un dažādu atbalsta pasākumu kapacitātes palielināšanai. Projekta laikā tiks izstrādātas standarta darbības procedūras (SOP) kopīgām aktivitātēm, izveidojot jaunas iespējas liela mēroga evakuāciju efektivitātes veicināšanai pārrobežu līmenī dabas katastrofas vai cita veida apdraudējumu gadījumā. 

Projekta īstenošanas periods: 2022. gada janvāris – 2024. gada janvāris

Galvenie sasniegumi

Līdz projekta beigām iesaistītie projekta dalībnieki būs ieguvuši labāku izpratnu par esošajām reaģēšanas spējām un resursiem visā reģionā. Vairāk darbinieku un brīvprātīgo tiks apmācīti, stiprinot prasmes, kādas būtu nepieciešamas darbojoties evakuācijas centra aktivitātēs un starptautiskās palīdzības nodrošināšanā.

Projekta noslēgumā reģionālās reaģēšanas spējas tiks pārbaudītas gan praktiskās darbnīcās, gan lauka apmācībās. 

 1. Izstrādāti/ uzlaboti pārrobežu reaģēšanas plāni; 
 2. Izstrādāti standarta procedūru vadlīnijas evakuācijas centra darbībai un starptautiskās palīdzības saņemšanai;
 3. Darbinieki un brīvprātīgie apmācīti evakuācijas centra darbībā, aktivitātēs un pārrobežu operācijās; 
 4. Stiprināta pārrobežu operatīvā sadarbība reaģēšanā katastrofu gadījumos. 

Rezultāti
Galvenais “EvRe” projekta rezultāts ir uzlabotā sadarbība un koordinācijas spējas, kā arī uzlabotas praktiskās spējas sagatavotības un reaģēšanas jomā starp Sarkanā Krusta nacionālajām biedrībām Baltijas jūras reģionā un civilās aizsardzības iestādēm. Pēc projekta gan SK, gan iestādes ir nostiprinājušas spējas reaģēt uz liela mēroga valsts un pārrobežu katastrofām, kam nepieciešama koordinēta pieeja.

Budžets 0,3 milj. EUR (85 % ES iemaksa) • 4 ES dalībvalstis Baltijas jūras reģionā

Projekta koordinatore Latvijā: Aija Strazda, aija.strazda@redcross.lv, +371 67336653

Informācija par projektu angļu valodā pieejama arī Somijas SK mājaslapā ŠEIT!