Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu, ka sniedzam vislabāko pieredzi mūsu tīmekļa vietnē. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Lasīt vairāk

Projekts “BALTPREP”: reaģēšana uz COVID-19 pandēmiju Baltijas jūras reģionā – dalībvalstu pieredze

16.aprīlī 2020 Projekti

Jaunā koronavīrusa COVID-19 pandēmija visas pasaules nesenā vēsturē ir precedenta gadījums. Slimība izraisījusi ne tikai globālu sabiedrības veselības krīzi, bet arī humāno krīzi, kas ietekmē cilvēku dzīvi, veselību un iztiku.

Baltijas jūras reģionā Sarkanā Krusta (SK) nacionālās biedrības atbalsta valstu varas iestādes, sniedzot informatīvu un praktisku palīdzību pandēmijas izraisīto seku mazināšanai.

Nacionālās biedrības dalās pieredzē

Reaģēšana uz COVID-19 pandēmiju ir ilgtermiņa izaicinājums SK nacionālajām biedrībām Baltijas jūras reģionā, jo nepieciešams pildīt likumdošanas prasības un noteiktos ierobežojumus, kas būtiski ietekmē SK darbu.

Baltijas jūras reģionā SK nacionālās biedrības krīzes laikā ieņem būtisku lomu psiho-sociālā atbalsta nodrošināšanā un palīdzības sniegšanā mazāk aizsargātākajiem iedzīvotājiem, vienlaikus nodrošinot savu brīvprātīgo aizsardzību un drošību. Projektā “BALTPREP” iesaistītās nacionālās biedrības ir dalījušās ar savu pieredzi vīrusa izplatības mazināšanas aktivitātēs un palīdzības sniegšanas aktivitātēs. Projekta mērķis ir uzlabot reģionu sadarbību un spēju reaģēt ārkārtas situācijās Baltijas jūras reģionā. Atkarībā no nepieciešamības, SK nacionālās biedrības īsteno dažādas aktivitātes, kā arī iesaistās valsts institūciju rīkotajos atbalsta pasākumos.  

Vācijā strauji palielinājies inficēto iedzīvotāju skaits. Līdz šim Vācijas Sarkanā Krusta sekretariāts, galvenokārt, ir bijis iesaistīts aktivitātēs, kuras ir pasūtījušas valsts federālās iestādes. Piemēram, SK brīvprātīgie un darbinieki ir izmitinājuši no ceļojumiem atgriezušās personas, kurām pēc atgriešanās 14 dienas jāatrodas obligātajā karantīnā vai obligātajā pašizolācijā. Cilvēkiem tika nodrošināta ēdināšana un psiho-sociālais atbalsts, kā arī organizētas un atpūtas aktivitātes. Tāpat, Vācijas SK minētajām personām nodrošināja medicīniskos pakalpojumus. Vācijas SK komitejas palīdz organizēt bērnu dienas aprūpi un temperatūras mērīšanu. Vācijas iedzīvotāji tiek iedrošināti veikt COVID-19 testus. Iedzīvotājiem, kuriem nepieciešams, tiek nodrošināts transports uz karantīnas mītnes vietu. Tāpat, karantīnā savās mājās esošiem cilvēkiem tiek sniegta nepieciešamā palīdzība.

Latvijā ārkārtas stāvoklis tika izsludināts marta sākumā. LSK aktīvi strādā, sadarbojoties ar valsts un pašvaldību iestādēm. Sadarbībā ar Starptautisko SKSP federāciju un valsts institūcijām, aktīvi tiek atlasīta un izplatīta informācija par inficēšanās riska mazināšanu, kā rīkoties, ka persona tomēr inficējusies u.tml. LSK piedāvā brīvprātīgo palīdzību iedzīvotājiem obligātajā karantīnā vai obligātajā pašizolācijā (bez tuviniekiem, kas var palīdzēt), nodrošinot pārtikas produktu sagādi un nogādāšanu personai. Jāatzīst, ka šobrīd pieprasījums pēc šī pakalpojuma ir neliels. Arī krīzes laikā LSK turpina sniegt ierastos pakalpojumus, kurus digitāli nav iespējams nodrošināt – darbojas LSK birojs “Aprūpe mājās”, sociālie centri un patversmes, Eiropas atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām atbalsta paku izdale u.c.

Igaunijā SK nacionālā biedrība darbojās kā valsts palīgs, monitorējot termokameras, izplatot informatīvos materiālus un sniedzot konsultācijas Tallinas ostas pasažieru termināļos un Tallinas lidostā, ja tas nepieciešams. Igaunijas SK atbalsta arī vietējās pašvaldības atkarībā no vajadzīgās palīdzības, piemēram, pārtikas piegādē vientuļiem vecākiem cilvēkiem, informatīvo materiālu izplatīšanā un citos sabiedrības atbalsta pasākumos, kas vērsti uz mazāk aizsargāto iedzīvotāju grupām.

Polijā SK komiteju aktivitātes vērstas uz bezatlīdzības asinsdonoru kustības popularizēšanu un iedzīvotāju aicināšanu ziedot asinis. Informatīvās aktivitātes tiek īstenotas interneta vidē, tai skaitā, sociālajos tīklos. Tāpat, Polijas SK aktīvi turpina nodrošināt iedzīvotājus ar pārtikas paku komplektiem. Krīzes laikā Polijas SK turpina nodrošināt mājas aprūpes pakalpojumu un psiho-sociālo atbalstu, tas tiek nodrošināts arī telefoniski. Tiek organizēti vebināri, īpaši, lai piesaistītu jaunus brīvprātīgos un lai aicinātu iedzīvotājus palikt mājās.

Dānija pandēmijas laikā ieviesusi vairākus būtiskus ierobežojumus. Dānijas SK, tāpat kā citas SK biedrības Baltijas jūras reģionā, darbojas kā palīgs valsts institūcijām īstenojot patstāvīgās aktivitātes. Krīzes laikā SK darbinieki un brīvprātīgie darbojas zvanu centrā, kuru izveidojušas dažādas valsts institūcijas, veidojot vienotu zvanu līniju, kur iedzīvotājiem ir iespēja zvanīt un uzdot sev interesējošus jautājumus saistībā ar COVID-19.  Aktuālākās tēmas, par kurām tiek saņemti zvani, ir slimības simptomi, risks inficēties u.tt.. Tāpat, tiek sniegts psiholoģiskais atbalsts personām, kurus krīzes situācija uztrauc. Dānijas SK ir izveidojis arī sociālu tiešsaistes tīklu cilvēkiem, kuri inficējušies ar COVID-19. Liela daļa inficēto personu ir no mazākaizsargātākām sabiedrības grupām.  Dānijas SK brīvprātīgie sniedz atbalstu personām, kurām tas nepieciešams, saskaņojot sniegto palīdzību un koordinējot iedzīvotājus, kuri vēlas iesaistīties palīdzības sniegšanā un kļūt par brīvprātīgajiem.  Dānijas SK izsniedz atbalsta pakas ieslodzītajiem un bezpajumtniekiem un nodrošina veselības aprūpi un drošas karantīnas iespējas nelegālajiem imigrantiem.

Somijā SK atkarībā no valsts iestāžu pieprasījuma, sniedz palīdzību mazāk aizsargātākajām iedzīvotāju grupām. Pēc nepieciešamības, Somijas SK ārkārtas situāciju vienību darbinieki slimnīcās palīdz novērtēt to, kāda palīdzība nepieciešama pacientiem. SK brīvprātīgie sniedz atbalstu vecāka gadagājuma un citiem mazāk aizsargātiem iedzīvotājiem. Šis atbalsts tiek sniegts tiešsaistē vai telefoniski – brīvprātīgie ir apmācīti psiholoģiskā atbalsta sniegšanā. Somijas Sarkanā Krusta Jaunatnes patversmes, sadarbībā ar divām citām asociācijām, vada tērzēšanas pakalpojumu jauniešiem. Svarīgu lomu ikdienas aktivitātēs ieņem arī sabiedrības informēšana par COVID-19 aktualitātēm, daloties ar valsts institūciju oficiāli sniegto informāciju.

BALTPREP projekts ir stiprinājis Sarkano Krustu spējas Baltijas jūras reģionā

Baltijas jūras reģiona Sarkanā Krusta nacionālo biedrību projekts “BALTPREP” stiprina reģionālo sagatavotību un reaģēšanas spējas Baltijas jūras reģionā. Projekts ir arī stiprinājis nacionālo biedrību spējas sniegt psihosociālu atbalstu un koordinēt spontānos brīvprātīgos. Šīs zināšanas un pieredze ir īpaši noderīgas, reaģējot uz COVID-19, jo valstīs ir palielinājies to cilvēku skaits, kuri vēlas palīdzēt un spontānie brīvprātīgi iesaistās Sarkanā Krusta kustībā. Šajā ārkārtas situācijā un krīzes laikā iedzīvotājiem īpaši nepieciešams psihosociāls atbalsts.

Projekts ir stiprinājis sadarbību un sadarbību starp nacionālajām biedrībām un ar civilās aizsardzības iestādēm reģionā, un tādā veidā ir veicinājis dalīšanos ar mācībām, kas pozitīvi ietekmē reakciju dažādās valstīs.

Vairāk par projektu “BALTPREP” aicinām lasīt šeit!

Tev varētu arī interēsēt:

Vairāk kā 400 ukraiņi dalījušies viedoklī par psihosociālā atbalsta vajadzībām

12.jūlijā 2024 Projekti
Projekta “Tilts uz labklājību: atbalsts Ukrainas civiliedzīvotāju integrācijai Latvijā” ietvaros tapis Ukrainas civiliedzīvotāju psihosociālā atbalsta vajadzību novērtējums. Vajadzību novērtējums 2024 Pētījumā piedalījās 406 Ukrainas civiliedzīvotāji, kas ieradušies un uzturas Latvijā kopš 2022. gada 24. februāra, atbildot uz jautājumiem un sniedzot vērtīgu informāciju par viņu sociālekonomiskajām vajadzībām, humānās palīdzības izmantošanas paradumiem, izglītību, nodarbinātības iespējām, mentālo veselību, …

Profesionālās apmācības paver jaunas iespējas Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijā

04.jūlijā 2024 Projekti
LSK laika posmā no 2024.gada februāra līdz jūnija beigām īstenoja Sociālekonomiskās integrācijas programmu Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijā, lai sekmētu to sociālekonomisko iekļaušanu, veicinātu izpratni par karjeras izvēli, Ukrainā iegūtās izglītības atzīšanu Latvijā, kā arī veicinātu iespēju atrast profesionālās iespējas Latvijā atbilstoši personas kvalifikācijai un iepriekšējai pieredzei. Programmu uzsāka 55 Ukrainas civiliedzīvotāji, kuri šobrīd dzīvo Latgales, Kurzemes …

Aicinām darbā aprūpētājums Jūrmalā

04.jūlijā 2024 Darba iespējas
LSK savai komandai aicina pievienoties  APRŪPĒTĀJU Jūrmalā darbam LSK birojā “Aprūpe mājās” Šarlotes iela 1D, Rīgā, LV 1001, kas sniedz sociālās aprūpes pakalpojumu mājās. Darba pienākumi: Nodrošināt klientiem sociālo aprūpi to dzīvesvietā, atbilstoši klienta aprūpes plānam; Identificēt klientu sociālās problēmas, konstatējot esošus vai potenciālus draudus; Aprūpes pakalpojuma sniegšanas laiku saskaņot ar klientu un citām aprūpē …

Vienaudžu mentālās veselības stiprināšana Daugavpilī: noslēdzies projekts “Neredzamās sāpes”

02.jūlijā 2024 Jaunieši
LSK Jaunatne Daugavpilī no 2023. gada 1. jūnija līdz šī gada 31. maijam īstenoja projektu “Neredzamās sāpes”. Tā mērķis bija sekmēt Daugavpils un pilsētas apkaimes jauniešu zināšanas par mentālo veselību, tā veicinot mērķa grupas emocionālo stāvokli. Projekta laikā tika organizēts jauniešu mentālās veselības vakars, informatīvie semināri par tādām tēmām kā sāpēs, kā sadzīvot ar mentālās …

Noslēgusies integrētā dienas nometne bērniem Jūrmalā

01.jūlijā 2024 Sociālais atbalsts
No 25. jūnija līdz 1. jūlijam Jūrmalā, LSK sociālajā centrā “Kauguri” notika integrētā dienas nometne bērniem ar īpašām vajadzībām. Kopumā nometnē piedalījās 15 bērni, kuriem nedēļas gaitā tika piedāvātas radošās darbnīcas par dažādām tēmām, terapijas suņa klātbūtne, kā arī iespēja būt jūras tuvumā, jo sociālais centrs atrodas tikpat kā jūras krastā.  Priecājamies, ka ar Jūrmalas …