Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu, ka sniedzam vislabāko pieredzi mūsu tīmekļa vietnē. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Lasīt vairāk

Imigrantu aizturēšanas humānās ietekmes mazināšana: laiks iepazīstināt ar alternatīvām

Starptautiskajā migrantu dienā, 2020. gada 18. decembrī, Sarkanā Krusta Eiropas Savienības birojs (SK ES birojs) aicina Eiropas Savienību (ES) un tās dalībvalstis ierobežot aizturēšanas izmantošanu migrācijas politikas īstenošanā.

Kā pauž SK ES birojs, nesen piedāvātie tiesību akti, kas veidoti saskaņā ar jauno Migrācijas un patvēruma paktu, vēl vairāk veicina imigrantu aizturēšanas metodes īstenošanu.  Aktos netiek ņemta vērā aizturēšanas ilgstošā un negatīvā ietekme uz cilvēku garīgo veselību un labklājību. SK ES birojs vērš uzmanību uz to, ka COVID-19 pandēmijas izraisītās sabiedrības veselības krīze ir izmantota kā attaisnojums migrantu aizturēšanai. Uz šī fona SK ES birojs atgādina un uzsver, ka brīvībai ir jābūt normai. Ja ir pamats to ierobežot, vispirms jāapsver alternatīvas aizturēšanai.

Tāpat, radušās bažas, ka saistībā ar jauno Migrācijas un patvēruma paktu, dalībvalstis arvien vairāk pielietos migrantu aizturēšanu. Konkrēti, jaunā Pārbaudes regula, kā arī papildu grozījumi, kas ieviesti 2016. gada priekšlikumā par Uzņemšanas nosacījumu pārstrādāšanu un 2018. gada Atgriešanas direktīvas pārstrādāšanas priekšlikumā, paredz apcietinājuma izmantošanu uz robežām un dalībvalstu teritorijā. Turklāt šajā priekšlikumā ir iekļauta jauna aizturēšanas vieta (risks sabiedrības drošībai vai valsts drošībai). Kaut arī imigrācijas aizturēšana būtu jāparedz kā pēdējais līdzeklis, šie aspekti, visticamāk, saasina tās izmantošanu.

Kā humānās palīdzības sniedzēji migrantu aizturēšanas kontekstā, Sarkanā Krusta nacionālās biedrības Eiropas Savienības robežās regulāri novēro migrantu aizturēšanas ietekmi uz viņu labklājību un integrācijas izredzēm. Balstoties uz Starptautiskās Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness kustības pieredzi, SK ES birojs aicina aizturēšanu neizmantot kā instrumentu nelegālās migrācijas pārvaldībai. Ja ir kādi iemesli migrantu brīvības atņemšanai, nepieciešams veicināt aizturēšanas alternatīvu izstrādi un ieviešanu.

Aizturēšanas alternatīvas nedrīkstētu būt arī citi aizturēšanas veidi. Tiem jābūt samērīgiem, nepieciešamiem, vismazāk ierobežojošiem un jāļauj migrantiem dzīvot sabiedrībā. Kaut arī daudzām dalībvalstīm ir alternatīvas aizturēšanai, tās praksē bieži netiek piemērotas. Tas nopietni ietekmē migrantus ES, it īpaši, ja viņus jau ir padarījuši neaizsargāti nedrošie ceļojumi.

Tā kā ES nosaka savas patvēruma un migrācijas politikas nākotnes prioritātes, SK ES birojs aicina lēmumu pieņēmējus nodrošināt, lai migrācija tiktu pārvaldīta humāni. Tāpat, tiek aicināts ņemt vērā apcietinājuma negatīvo un ilgstošo ietekmi uz migrantu fizisko un garīgo veselību. Pat salīdzinoši īsi aizturēšanas periodi var nelabvēlīgi ietekmēt migrantus, jo īpaši bērnus un citas mazāk aizsargātas grupas. Turklāt, ja migrantiem tiek atņemta brīvība, ko viņi uzskata par patvaļīgu, tas bieži izraisa neuzticību varas iestādēm un migrācijas pārvaldības sistēmām. Tas savukārt samazina imigrācijas un lietu risināšanas procesu efektivitāti.

Birojs arī mudina pārliecināties, ka imigrantu aizturēšana patiešām paliek kā galējais līdzeklis un ka nelikumīga ieceļošana netiek kriminalizēta, tai skaitā, starptautiskās aizsardzības nolūkos. ES un tās dalībvalstis tiek aicinātas nodrošināt, ka bērni un citi neaizsargātie migranti netiek aizturēti.

Vairāk par Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness kustības darbu migrācijas jautājumos Eiropā aicinām lasīt ŠEIT (angļu valodā).

Tev varētu arī interēsēt:

Izdots LSK 2023. gada pārskats

04.aprīlī 2024 Pirmā palīdzība
LSK izdevis pārskatu par 2023. gadu. Aicinām iepazīties ar iepriekšējā gada nozīmīgākajām aktivitātēm un sasniegtajiem rezultātiem LSK programmās, reģionālajās Komitejās, struktūrvienībās un projektos.  2023. gada pārskats Sadaļā “Gada pārskati” pieejami pārskati par citiem gadiem. 

Aicinām pieteikties apmācībām “Pirmā psiholoģiskā palīdzība bērniem” 8 stundu apjomā

03.aprīlī 2024 Projekti
LSK aicina pieteikties apmācībām “Pirmā psiholoģiskā palīdzība bērniem” (PPP bērniem)  8 stundu apjomā. Tās notiks 11. aprīlī, Rīgā, Šarlotes ielā 1B. Apmācības ir izstrādātas darbiniekiem un brīvprātīgajiem, kuri sniedz psihosociālo atbalstu bērniem, un tiem, kuri sniedz tiešu aprūpi un atbalstu bērniem un viņu aprūpētājiem, kuri nonākuši nelaimē, piemēram, medmāsām, sociālajiem darbiniekiem, brīvprātīgajiem veselības aprūpes jomā …

Запрошуємо на 8-годинний тренінг з ПЕРШОЇ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ДОПОМОГИ: VALMIERA

03.aprīlī 2024 Projekti
Цей тренінг дасть вам можливість навчитися важливим навичкам та знанням, які можна використовувати для допомоги людям, що перебувають у стані стресу внаслідок кризових подій. Перша психологічна допомога не вимагає від вас психологічної освіти. Це простий, але ефективний спосіб навчитися допомагати та надавати емоційну підтримку тим, хто цього потребує. На тренінгу багато практичної частини, що дозволить …

Запрошуємо на 8-годинний тренінг з ПЕРШОЇ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ДОПОМОГИ у Єлгаві

02.aprīlī 2024 Projekti
Цей тренінг дасть вам можливість навчитися важливим навичкам та знанням, які можна використовувати для допомоги людям, що перебувають у стані стресу внаслідок кризових подій. Перша психологічна допомога не вимагає від вас психологічної освіти. Це простий, але ефективний спосіб навчитися допомагати та надавати емоційну підтримку тим, хто цього потребує. ☝️На тренінгу багато практичної частини, що дозволить …

Pasaules Tuberkulozes diena: iedzīvotāji pārbauda veselību mobilajā plaušu rentgenā

24. martā visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules tuberkulozes diena, kad īpaša uzmanība tiek pievērsta šai saslimšanai un tās profilaksei.  25. martā Rīgā, Šarlotes ielā 1B, pie LSK Veselības istabas bija iespēja veikt plaušu radioloģisku izmeklējumu, ko īsāk sauc par plaušu rentgenu. Tāpat varēja veikt krēpu izmeklējumu un saņemt tuberkulozes speciālistu konsultācijas. Kopā 23 cilvēki veica …