Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu, ka sniedzam vislabāko pieredzi mūsu tīmekļa vietnē. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Lasīt vairāk

Imigrantu aizturēšanas humānās ietekmes mazināšana: laiks iepazīstināt ar alternatīvām

Starptautiskajā migrantu dienā, 2020. gada 18. decembrī, Sarkanā Krusta Eiropas Savienības birojs (SK ES birojs) aicina Eiropas Savienību (ES) un tās dalībvalstis ierobežot aizturēšanas izmantošanu migrācijas politikas īstenošanā.

Kā pauž SK ES birojs, nesen piedāvātie tiesību akti, kas veidoti saskaņā ar jauno Migrācijas un patvēruma paktu, vēl vairāk veicina imigrantu aizturēšanas metodes īstenošanu.  Aktos netiek ņemta vērā aizturēšanas ilgstošā un negatīvā ietekme uz cilvēku garīgo veselību un labklājību. SK ES birojs vērš uzmanību uz to, ka COVID-19 pandēmijas izraisītās sabiedrības veselības krīze ir izmantota kā attaisnojums migrantu aizturēšanai. Uz šī fona SK ES birojs atgādina un uzsver, ka brīvībai ir jābūt normai. Ja ir pamats to ierobežot, vispirms jāapsver alternatīvas aizturēšanai.

Tāpat, radušās bažas, ka saistībā ar jauno Migrācijas un patvēruma paktu, dalībvalstis arvien vairāk pielietos migrantu aizturēšanu. Konkrēti, jaunā Pārbaudes regula, kā arī papildu grozījumi, kas ieviesti 2016. gada priekšlikumā par Uzņemšanas nosacījumu pārstrādāšanu un 2018. gada Atgriešanas direktīvas pārstrādāšanas priekšlikumā, paredz apcietinājuma izmantošanu uz robežām un dalībvalstu teritorijā. Turklāt šajā priekšlikumā ir iekļauta jauna aizturēšanas vieta (risks sabiedrības drošībai vai valsts drošībai). Kaut arī imigrācijas aizturēšana būtu jāparedz kā pēdējais līdzeklis, šie aspekti, visticamāk, saasina tās izmantošanu.

Kā humānās palīdzības sniedzēji migrantu aizturēšanas kontekstā, Sarkanā Krusta nacionālās biedrības Eiropas Savienības robežās regulāri novēro migrantu aizturēšanas ietekmi uz viņu labklājību un integrācijas izredzēm. Balstoties uz Starptautiskās Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness kustības pieredzi, SK ES birojs aicina aizturēšanu neizmantot kā instrumentu nelegālās migrācijas pārvaldībai. Ja ir kādi iemesli migrantu brīvības atņemšanai, nepieciešams veicināt aizturēšanas alternatīvu izstrādi un ieviešanu.

Aizturēšanas alternatīvas nedrīkstētu būt arī citi aizturēšanas veidi. Tiem jābūt samērīgiem, nepieciešamiem, vismazāk ierobežojošiem un jāļauj migrantiem dzīvot sabiedrībā. Kaut arī daudzām dalībvalstīm ir alternatīvas aizturēšanai, tās praksē bieži netiek piemērotas. Tas nopietni ietekmē migrantus ES, it īpaši, ja viņus jau ir padarījuši neaizsargāti nedrošie ceļojumi.

Tā kā ES nosaka savas patvēruma un migrācijas politikas nākotnes prioritātes, SK ES birojs aicina lēmumu pieņēmējus nodrošināt, lai migrācija tiktu pārvaldīta humāni. Tāpat, tiek aicināts ņemt vērā apcietinājuma negatīvo un ilgstošo ietekmi uz migrantu fizisko un garīgo veselību. Pat salīdzinoši īsi aizturēšanas periodi var nelabvēlīgi ietekmēt migrantus, jo īpaši bērnus un citas mazāk aizsargātas grupas. Turklāt, ja migrantiem tiek atņemta brīvība, ko viņi uzskata par patvaļīgu, tas bieži izraisa neuzticību varas iestādēm un migrācijas pārvaldības sistēmām. Tas savukārt samazina imigrācijas un lietu risināšanas procesu efektivitāti.

Birojs arī mudina pārliecināties, ka imigrantu aizturēšana patiešām paliek kā galējais līdzeklis un ka nelikumīga ieceļošana netiek kriminalizēta, tai skaitā, starptautiskās aizsardzības nolūkos. ES un tās dalībvalstis tiek aicinātas nodrošināt, ka bērni un citi neaizsargātie migranti netiek aizturēti.

Vairāk par Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness kustības darbu migrācijas jautājumos Eiropā aicinām lasīt ŠEIT (angļu valodā).

Tev varētu arī interēsēt:

Vairāk kā 400 ukraiņi dalījušies viedoklī par psihosociālā atbalsta vajadzībām

12.jūlijā 2024 Projekti
Projekta “Tilts uz labklājību: atbalsts Ukrainas civiliedzīvotāju integrācijai Latvijā” ietvaros tapis Ukrainas civiliedzīvotāju psihosociālā atbalsta vajadzību novērtējums. Vajadzību novērtējums 2024 Pētījumā piedalījās 406 Ukrainas civiliedzīvotāji, kas ieradušies un uzturas Latvijā kopš 2022. gada 24. februāra, atbildot uz jautājumiem un sniedzot vērtīgu informāciju par viņu sociālekonomiskajām vajadzībām, humānās palīdzības izmantošanas paradumiem, izglītību, nodarbinātības iespējām, mentālo veselību, …

Profesionālās apmācības paver jaunas iespējas Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijā

04.jūlijā 2024 Projekti
LSK laika posmā no 2024.gada februāra līdz jūnija beigām īstenoja Sociālekonomiskās integrācijas programmu Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijā, lai sekmētu to sociālekonomisko iekļaušanu, veicinātu izpratni par karjeras izvēli, Ukrainā iegūtās izglītības atzīšanu Latvijā, kā arī veicinātu iespēju atrast profesionālās iespējas Latvijā atbilstoši personas kvalifikācijai un iepriekšējai pieredzei. Programmu uzsāka 55 Ukrainas civiliedzīvotāji, kuri šobrīd dzīvo Latgales, Kurzemes …

Aicinām darbā aprūpētājums Jūrmalā

04.jūlijā 2024 Darba iespējas
LSK savai komandai aicina pievienoties  APRŪPĒTĀJU Jūrmalā darbam LSK birojā “Aprūpe mājās” Šarlotes iela 1D, Rīgā, LV 1001, kas sniedz sociālās aprūpes pakalpojumu mājās. Darba pienākumi: Nodrošināt klientiem sociālo aprūpi to dzīvesvietā, atbilstoši klienta aprūpes plānam; Identificēt klientu sociālās problēmas, konstatējot esošus vai potenciālus draudus; Aprūpes pakalpojuma sniegšanas laiku saskaņot ar klientu un citām aprūpē …

Vienaudžu mentālās veselības stiprināšana Daugavpilī: noslēdzies projekts “Neredzamās sāpes”

02.jūlijā 2024 Jaunieši
LSK Jaunatne Daugavpilī no 2023. gada 1. jūnija līdz šī gada 31. maijam īstenoja projektu “Neredzamās sāpes”. Tā mērķis bija sekmēt Daugavpils un pilsētas apkaimes jauniešu zināšanas par mentālo veselību, tā veicinot mērķa grupas emocionālo stāvokli. Projekta laikā tika organizēts jauniešu mentālās veselības vakars, informatīvie semināri par tādām tēmām kā sāpēs, kā sadzīvot ar mentālās …

Noslēgusies integrētā dienas nometne bērniem Jūrmalā

01.jūlijā 2024 Sociālais atbalsts
No 25. jūnija līdz 1. jūlijam Jūrmalā, LSK sociālajā centrā “Kauguri” notika integrētā dienas nometne bērniem ar īpašām vajadzībām. Kopumā nometnē piedalījās 15 bērni, kuriem nedēļas gaitā tika piedāvātas radošās darbnīcas par dažādām tēmām, terapijas suņa klātbūtne, kā arī iespēja būt jūras tuvumā, jo sociālais centrs atrodas tikpat kā jūras krastā.  Priecājamies, ka ar Jūrmalas …