Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu, ka sniedzam vislabāko pieredzi mūsu tīmekļa vietnē. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Lasīt vairāk

Motivācija un atbalsts ceļā uz labāku dzīvi: programma, par kuru raksta Eiropas līmenī

13.oktobrī 2020 Pirmā palīdzība

Biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts” saņēmusi uzaicinājumu no Sarkanā Krusta Eiropas Savienības biroja dalīties pieredzes stāstā par motivācijas paaugstināšanas un atbalsta pakalpojumu nodrošināšanu sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam pakļautām personu grupām. Raksts angļu valodā publicēts SK ES biroja mājaslapā ŠEIT. Ar rakstu latviešu valodā aicinām iepazīties zemāk! 


Anna (60 gadi) cieta no vēža, trauksmes un citām problēmām. Kristīne (36 gadi) kopš bērnības dzīvo attālā ciemā. Viņa jaunībā guvusi traumatisku pieredzi, kas sarežģījusi abu viņas bērnu audzināšanu. Juris (55 gadi) ilgstoši bija bezdarbnieks, jutās vientuļš un izolēts. Viņš ilgi cīnījās ar alkohola atkarību, kas apgrūtināja darba atrašanu. Minētie un daudzas citas personas aktīvi iesaistījās Motivācijas paaugstināšanas un atbalsta programmā, ko, sākot ar 2018. gadu, sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam pakļautām personu grupām nodrošināja biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK). Programmas mērķa grupa bija sievietes un vīrieši, kuri sava dzimuma, nacionalitātes, invaliditātes, vecuma vai etniskās piederības dēļ saskārušies ar grūtībām atrast darbu un iesaistīties izglītībā. Līdz šim atbalsts veiksmīgi sniegts aptuveni 500 cilvēkiem.

Lai arī pēdējo gadu laikā diskriminācijas mazināšanai un sociālajai iekļaušanai politiski pievērsta liela uzmanība, vēl aizvien var apgalvot, ka šajā jomā ir vieta izaugsmei. 2018. gadā 27,3% Latvijas iedzīvotāju bijuši pakļauti nabadzības un sociālās atstumtības riskam. Tas ir piektais augstākais rādītājs starp Eiropas Savienības dalībvalstīm. Cilvēki, kas dzīvo nabadzībā un ir sociāli atstumti, bieži vien saskaras ar grūtībām integrēties sabiedrībā zemo ienākumu un izglītības līmeņa, kā arī bezdarbnieka statusa dēļ. Tie ir iemesli, kāpēc nereti šīm personām ir  liegta piekļuve pakalpojumiem, atbalstam un iespējām izmantot savas tiesības un mainīt situāciju.

LSK Motivācijas programmas mērķis ir sniegt motivācijas un atbalsta pakalpojumus cilvēkiem, kuri tiek diskriminēti un sociāli atstumti. Programma tiek īstenota, piesaistot dažādus profesionāļus, tai skaitā pārmaiņu aģentus (sociālos darbiniekus, kuri veic cilvēku sociālās situācijas novērtējumu, sagatavo sociālās iekļaušanas plānus un piedāvā palīdzību saskaņā ar šiem plāniem). Tiek organizētas individuālas un grupu konsultācijas, atbalsta un pašpalīdzības grupas, informācijas apmaiņa un cita veida palīdzība. Šādas aktivitātes veicina iekļaušanos sabiedrībā, sociālajā dzīvē un darba tirgū, palielinot izpratni par personas tiesību aizsardzību un palīdzot viņiem iesaistīties izglītībā, apmācībā un profesionālajā izaugsmē.

Divu gadu laikā LSK Motivācijas programmas ietvaros atbalsts sniegts aptuveni 500 personām, kuras pakļautas diskriminācijai vai sociālajai atstumtībai, tādā veidā radot šķēršļus iesaistīties darba tirgū vai izglītībā.

 “Vairāk kā 100 gadus mēs palīdzam tiem cilvēkiem, kuriem palīdzība nepieciešama visvairāk”, skaidro Uldis Līkops, LSK ģenerālsekretārs. “Motivācijas programmas ieviešana nodrošina resursus, lai sniegtu atbalstu mērķa grupai un paaugstinātu programmā iesaistīto dzīves kvalitāti un labklājību. Kvalificēti speciālisti, piemēram, psihologi, juristi, karjeras konsultanti, palīdzējuši identificēt problēmas un rast risinājumus. Tāpat, programmas īstenošanu veicinājusi sadarbība starp LSK un vietējo pašvaldību sociālajiem dienestiem, kuri snieguši atbalstu tās pastāvīgā un ilgstošā realizēšanā.”

Galvenie rezultāti? Divu gadu laikā vairāk kā 500 personas, kuras saskārušās ar šķēršļiem iesaistīties darba tirgū vai izglītībā, saņēmuši sociālo darbinieku un citu ekspertu palīdzību (viena personai seši mēneši). Dalībnieki tika motivēti pārmaiņām un atbalstīti attīstīt prasmes un kompetences, kuras ir īpaši būtiskas, lai veiksmīgi iesaistītos darba tirgū, izglītībā un apmācībā, kā arī jēgpilnā nodarbinātībā vai pašnodarbinātībā.

Pateicoties Motivācijas programmai, Kristīne pārvarēja savas bailes un nedrošību, stiprinot savu pašapziņu un ticību pašai sev. Kristīne kļuva emocionāli spēcīgāka un pašpārliecinātāka. Viņa veiksmīgi apguva pirmās palīdzības kursu, jo sev izvirzījusi mērķi turpmāk strādāt pašvaldībā kā mājas aprūpētāja. Ar dažādu speciālistu palīdzību Juris sāka vairāk rūpēties par savu fizisko un emocionālo veselību: viņš samazināja alkohola patēriņu un atmeta smēķēšanu. Tāpat, viņš iemācījās, kā efektīvi plānot savu laiku un finanses. Juris atrada darbu fermā un Motivācijas programmas noslēgumā viņš piedalījās darba drošības apmācībās, kas deva viņam zināšanas par drošu koku zāģēšanu un skaldīšanu, kas darbavietā ir daļa no viņa tiešajiem pienākumiem.

Aptaujājot programmas dalībniekus par nozīmīgākajām programmas devumiem, visvairāk tika minēts atbalsts un iedrošinājums atrast risinājumus ilgstošajām problēmām, pašapziņas celšana un iespēja apgūt jaunas prasmes un zināšanas, kuras motivē iesaistīties izglītībā, apmācībā vai nodarbinātībā. Tas gan nenozīmē, ka visi rezultatīvie rādītāji sasniegti tieši programmas laikā: dažkārt nepieciešams ilgāks laiks, lai persona apzinātos pati savus resursus un sagatavotos pārmaiņām, tai skaitā sociāli ekonomiskajā sfērā. Neskatoties uz to, tie ir lieliski programmas efektivitātes piemēri.

Tāpat kā Kristīne un Juris, arī Anna ir uzlabojusi savu situāciju – pateicoties Motivācijas programmai, ar programmas speciālistu atbalstu un iedrošinājumu viņa pabeidza pilnu ķīmijterapijas kursu un atsāka darbu. Viņa arī veiksmīgi pabeidza tiešsaistes apmācības par darba aizsardzību, drošību un komunikācijas un biznesa etiķeti. Papildus paveiktajam, viņa brīvprātīgi sāka strādāt aprūpes centrā kopā ar vecāka gadagājuma cilvēkiem, līdzi ņemot mājās ceptas pankūkas un marinētus ķirbjus.

Motivācijas programma tika īstenota Eiropas Sociālā fonda projekta “Dažādības veicināšana” (Nr. 9.1.4.4./16/I/001) ietvaros, ko Latvijā īsteno Sabiedrības integrācijas fonds. Finansējums tika nodrošināts no Eiropas Sociālā fonda un Latvijas valsts budžeta.

Lai nodrošinātu privātumu un anonimitāti, personu vārdi ir mainīti!

 

Tev varētu arī interēsēt:

Izdots LSK 2023. gada pārskats

04.aprīlī 2024 Pirmā palīdzība
LSK izdevis pārskatu par 2023. gadu. Aicinām iepazīties ar iepriekšējā gada nozīmīgākajām aktivitātēm un sasniegtajiem rezultātiem LSK programmās, reģionālajās Komitejās, struktūrvienībās un projektos.  2023. gada pārskats Sadaļā “Gada pārskati” pieejami pārskati par citiem gadiem. 

Aicinām pieteikties apmācībām “Pirmā psiholoģiskā palīdzība bērniem” 8 stundu apjomā

03.aprīlī 2024 Projekti
LSK aicina pieteikties apmācībām “Pirmā psiholoģiskā palīdzība bērniem” (PPP bērniem)  8 stundu apjomā. Tās notiks 11. aprīlī, Rīgā, Šarlotes ielā 1B. Apmācības ir izstrādātas darbiniekiem un brīvprātīgajiem, kuri sniedz psihosociālo atbalstu bērniem, un tiem, kuri sniedz tiešu aprūpi un atbalstu bērniem un viņu aprūpētājiem, kuri nonākuši nelaimē, piemēram, medmāsām, sociālajiem darbiniekiem, brīvprātīgajiem veselības aprūpes jomā …

Запрошуємо на 8-годинний тренінг з ПЕРШОЇ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ДОПОМОГИ: VALMIERA

03.aprīlī 2024 Projekti
Цей тренінг дасть вам можливість навчитися важливим навичкам та знанням, які можна використовувати для допомоги людям, що перебувають у стані стресу внаслідок кризових подій. Перша психологічна допомога не вимагає від вас психологічної освіти. Це простий, але ефективний спосіб навчитися допомагати та надавати емоційну підтримку тим, хто цього потребує. На тренінгу багато практичної частини, що дозволить …

Запрошуємо на 8-годинний тренінг з ПЕРШОЇ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ДОПОМОГИ у Єлгаві

02.aprīlī 2024 Projekti
Цей тренінг дасть вам можливість навчитися важливим навичкам та знанням, які можна використовувати для допомоги людям, що перебувають у стані стресу внаслідок кризових подій. Перша психологічна допомога не вимагає від вас психологічної освіти. Це простий, але ефективний спосіб навчитися допомагати та надавати емоційну підтримку тим, хто цього потребує. ☝️На тренінгу багато практичної частини, що дозволить …

Pasaules Tuberkulozes diena: iedzīvotāji pārbauda veselību mobilajā plaušu rentgenā

24. martā visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules tuberkulozes diena, kad īpaša uzmanība tiek pievērsta šai saslimšanai un tās profilaksei.  25. martā Rīgā, Šarlotes ielā 1B, pie LSK Veselības istabas bija iespēja veikt plaušu radioloģisku izmeklējumu, ko īsāk sauc par plaušu rentgenu. Tāpat varēja veikt krēpu izmeklējumu un saņemt tuberkulozes speciālistu konsultācijas. Kopā 23 cilvēki veica …