Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu, ka sniedzam vislabāko pieredzi mūsu tīmekļa vietnē. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Lasīt vairāk

LSK: vēl šai Saeimai jāuzsāk Sarkanā Krusta vēsturisko īpašumu atgūšanas process

15.jūlijā 2022 Komitejas

Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) ir nosūtījis Saeimas frakcijām likumprojektu, kas ļautu atjaunot vēsturiskās īpašumtiesības uz LSK īpašumiem, kas prettiesiski atņemti Latvijas okupācijas laikā 1940. gadā, kā arī aicinājis uzsākt tā izskatīšanu vēl Saeimas 13. sasaukuma laikā.

LSK, līdz ar sagatavoto likumprojektu, nosūtījusi vēstuli Saeimas frakcijām, neatkarīgajiem deputātiem un iesaistītajām pašvaldībām, aicinot bez turpmākas kavēšanās sākt risināt LSK īpašuma tiesību atjaunošanu uz tā vēsturiskajiem īpašumiem. LSK joprojām nav atjaunotas īpašuma tiesības uz vairākiem desmitiem Latvijas okupācijas laikā prettiesiski atņemtajiem īpašumiem.

Lai sekmētu vēsturiskā taisnīguma atjaunošanu un papildus nodrošinātu iespēju LSK iespējami pilnīgāk sasniegt tā darbības mērķus un uzdevumus, likumprojekts paredz bez atlīdzības nodot LSK atsevišķus īpašumus, kas tam piederējuši iepriekš. Ņemot vērā LSK īpašumu patreizējā statusa sarežģītību, likumprojektā iekļauti tie bijušie seši LSK īpašumi, kuru restitūcija potenciāli var tikt īstenota salīdzinoši vienkāršākā veidā. Starp tiem ir Rehabilitācijas centrs Tērvete,  īpašums Smiltenē, kas patreiz darbojas kā Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca, Latvijas Universitātei piederošs īpašums Rīgā un īpašums Aizkraukles novada Pļaviņās. Turklāt LSK uzsver, ka pēc īpašumu restitūcijas nodrošinās šo īpašumu turpmāku uzturēšanu un darbību, nepārtraucot īpašumos esošo pakalpojumu sniegšanu, t.sk. nodrošinot esošās darbavietas, sociālos pakalpojumus.

LSK sākotnēji tika nodibināta 1918. gada 20. novembrī un tās kā neatkarīgas biedrības darbība tika pārtraukta 1940. gadā līdz ar Latvijas okupāciju. Pēc valstiskās neatkarības atjaunošanas 1991. gadā tika atjaunota LSK pilnvērtīga darbība, nodrošinot iespēju tai turpināt darbu kā 1918. gadā dibinātās biedrības tiesību un saistību pārņēmējai, kā arī tā ir atzīta kā pilntiesīga Starptautiskā Sarkanā Krusta Federācijai piederīga nacionālā biedrība.

Pēc Latvijas okupācijas 1940. gadā visi LSK īpašumi tika nacionalizēti, t.sk. nekustamais īpašums, slimnīcas, māsu skolas,  sanatorijas, veselības punkti, ārstniecības līdzekļu noliktavas, darbnīcas u.c. Laika gaitā īpašumi vairākkārt ir mainījuši piederību, nokļuvuši citu institūciju un pašvaldību pārziņā, daļa no tiem ir tikusi pārdota, to pārdošanu iepriekš nesaskaņojot ar LSK, daļa ir atgriezta LSK.

Ar Latvijas Republikas Augstākās Padomes 1992. gada 15. decembra lēmumu tika noteikts izstrādāt speciālu likumu par sabiedrisko organizāciju īpašumtiesību atjaunošanu, uzdevums bija jāveic līdz 1993. gada 1. februārim, taču šāds speciāls likums līdz šim brīdim nav ticis izstrādāts un pieņemts. Jau kopš 1991. gada LSK vairākkārtīgi ir vērsusies dažādās valsts institūcijās, norādot uz savu vēlmi un tiesībām atjaunot vēsturisko taisnīgumu, bet šis jautājums līdz galam tā arī nav ticis atrisināts.

Vēstulē norādīts, ka kopējie starptautiskie procesi rosina beidzot risināt radušos situāciju saprātīgā un miermīlīgā ceļā, nodrošinot tiesiskumu un personu vienlīdzīgumu nacionalizēto īpašumu atgūšanā, kā arī novēršot tālāku LSK piederējušo īpašumu atsavināšanu (nodošanu) trešajām personām. LSK norāda, ka līdzīgi procesi norisinās arī citās postpadomju valstīs, piemēram, Igaunijā un Lietuvā, kur tiek rasti visai veiksmīgi risinājumi, t.sk. dialogā par īpašumu apmaiņas vai citām neatgriežamu īpašumu kompensācijas versijām.

 

Par LSK

Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK) ir viena no senākajām un lielākajām biedru un brīvprātīgo organizācijām Latvijā, kas jau kopš tās dibināšanas – 1918. gada 20. novembra – sniedz palīdzību grūtībās nonākušiem cilvēkiem. LSK darbība aptver visu Latvijas teritoriju, kur pietuvināti iedzīvotājiem pakalpojumus nodrošina 14 LSK reģionālās komitejas. LSK šobrīd ir ap 4200 biedru, ap 1300 brīvprātīgo, ap 2000 darbinieku, kas ikdienā nodarbojas ar sociālā atbalsta sniegšanu, pirmās palīdzības apmācības, humāno palīdzību, uztur 20 sociālās aprūpes centrus, veicina bezatlīdzības asinsdonoru kustību, veic aprūpi mājās, palīdz bēģļiem un patvēruma meklētājiem, sniedz pirmo palīdzību un reaģē ārkārtas situācijās u.c., tā darbojas kā palīgs valsts un pašvaldības institūcijām.

 

Tev varētu arī interēsēt:

Vairāk kā 400 ukraiņi dalījušies viedoklī par psihosociālā atbalsta vajadzībām

12.jūlijā 2024 Projekti
Projekta “Tilts uz labklājību: atbalsts Ukrainas civiliedzīvotāju integrācijai Latvijā” ietvaros tapis Ukrainas civiliedzīvotāju psihosociālā atbalsta vajadzību novērtējums. Vajadzību novērtējums 2024 Pētījumā piedalījās 406 Ukrainas civiliedzīvotāji, kas ieradušies un uzturas Latvijā kopš 2022. gada 24. februāra, atbildot uz jautājumiem un sniedzot vērtīgu informāciju par viņu sociālekonomiskajām vajadzībām, humānās palīdzības izmantošanas paradumiem, izglītību, nodarbinātības iespējām, mentālo veselību, …

Profesionālās apmācības paver jaunas iespējas Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijā

04.jūlijā 2024 Projekti
LSK laika posmā no 2024.gada februāra līdz jūnija beigām īstenoja Sociālekonomiskās integrācijas programmu Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijā, lai sekmētu to sociālekonomisko iekļaušanu, veicinātu izpratni par karjeras izvēli, Ukrainā iegūtās izglītības atzīšanu Latvijā, kā arī veicinātu iespēju atrast profesionālās iespējas Latvijā atbilstoši personas kvalifikācijai un iepriekšējai pieredzei. Programmu uzsāka 55 Ukrainas civiliedzīvotāji, kuri šobrīd dzīvo Latgales, Kurzemes …

Aicinām darbā aprūpētājums Jūrmalā

04.jūlijā 2024 Darba iespējas
LSK savai komandai aicina pievienoties  APRŪPĒTĀJU Jūrmalā darbam LSK birojā “Aprūpe mājās” Šarlotes iela 1D, Rīgā, LV 1001, kas sniedz sociālās aprūpes pakalpojumu mājās. Darba pienākumi: Nodrošināt klientiem sociālo aprūpi to dzīvesvietā, atbilstoši klienta aprūpes plānam; Identificēt klientu sociālās problēmas, konstatējot esošus vai potenciālus draudus; Aprūpes pakalpojuma sniegšanas laiku saskaņot ar klientu un citām aprūpē …

Vienaudžu mentālās veselības stiprināšana Daugavpilī: noslēdzies projekts “Neredzamās sāpes”

02.jūlijā 2024 Jaunieši
LSK Jaunatne Daugavpilī no 2023. gada 1. jūnija līdz šī gada 31. maijam īstenoja projektu “Neredzamās sāpes”. Tā mērķis bija sekmēt Daugavpils un pilsētas apkaimes jauniešu zināšanas par mentālo veselību, tā veicinot mērķa grupas emocionālo stāvokli. Projekta laikā tika organizēts jauniešu mentālās veselības vakars, informatīvie semināri par tādām tēmām kā sāpēs, kā sadzīvot ar mentālās …

Noslēgusies integrētā dienas nometne bērniem Jūrmalā

01.jūlijā 2024 Sociālais atbalsts
No 25. jūnija līdz 1. jūlijam Jūrmalā, LSK sociālajā centrā “Kauguri” notika integrētā dienas nometne bērniem ar īpašām vajadzībām. Kopumā nometnē piedalījās 15 bērni, kuriem nedēļas gaitā tika piedāvātas radošās darbnīcas par dažādām tēmām, terapijas suņa klātbūtne, kā arī iespēja būt jūras tuvumā, jo sociālais centrs atrodas tikpat kā jūras krastā.  Priecājamies, ka ar Jūrmalas …