Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu, ka sniedzam vislabāko pieredzi mūsu tīmekļa vietnē. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Lasīt vairāk

Kontaktinformācija Kontaktpersona
Tālr.: +371 67686312
E-pasts: agnese.trofimova@redcross.lv
Starptautisko un Sabiedrisko attiecību programmas vadītāja: Agnese Trofimova

Starptautisko humanitāro tiesību (SHT) un Sarkanā Krusta ideju popularizēšanas programmas mērķis ir iepazīstināt sabiedrību ar starptautiskajām humanitārajām tiesībām un Starptautisko Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness kustību.

Satrptautisko humanitāro tiesību attīstība ir cieši saistīta ar Starptautiskās Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness Kustības izveidošanos. Sarkanais Krusts tika dibināts ar mērķi sniegt palīdzību karā cietušajiem, nešķirojot tos pēc piederības, nacionalitātes vtml. Šobrīd Sarkanā Krusta Kustība ir attīstījusies un palīdz ne tikai ievainotajiem kaujas laukā, bet tiecas sniegt atbalstu visiem, kam tas ir nepieciešams, mazinot ciešanas visā pasaulē. Tomēr izglītošana starptautiskajās humanitārajās tiesībās ir viena no Sarkanā Krusta prioritātēm, jo zinot un pielietojot SHT normas ir iespējams pārvarēt krīzes un novērst daudzu cilvēku ciešanas.

Kas ir starptautiskās humanitārās tiesības? To skaidro Starptautiskā Sarkanā Krusta Komiteja šajā rakstā (angļu valodā).

Baltijas Vasaras akadēmija starptautiskajās humanitārajās tiesībās

Ik gadu, sadarbojoties Sarkanā Krusta Nacionālajām biedrībām un Starptautiskajai Sarkanā Krusta Komitejai, pārmaiņus Latvijā, Lietuvā vai Igaunijā tiek rīkota Baltijas vasaras akadēmija Starptautiskajās humanitārajās tiesībās. Tas ir 7 – 10 dienu intensīvs apmācības kurss SHT un to pielietojumā, veicot praktiskus uzdevumus un kursa beigās dalībniekiem izsniedzot diplomu.

Baltijas vasaras akadēmija veiksmīgi aizsākās jau 2003. gadā, kad tā pirmo reizi norisinājās Liškiavā, Lietuvā. Sākotnēji ideja organizēt apmācību radās, lai dotu iespēju Baltijas valstu studentiem, kuriem nepietika vietas Varšavas Vasaras kursā (kas notiek jau gandrīz 30 gadus un ir iemantojis plašu starptautisko popularitāti) piedalīties apmācībā. Apmācības kursa ietvaros tiek apskatīti vairāki būtiski SHT aspekti: SHT rašanās vēsture un pamatprincipi, bruņoti konflikti un to klasifikācija, ievainoto un civilpersonu aizsardzība bruņotu konfliktu laikā, bēgļi, bruņotos konfliktos izmantotās metodes un ieroči, kara noziegumi un kara tribunāli utt.

Baltijas Vasaras akadēmija ir orientēta uz studentiem un cilvēkiem, kam ir pamatzināšanas SHT, starptautiskajās tiesībās vai pieredze studijās par bruņotām konfliktiem. Apmācībās parasti piedalās studenti no Baltijas reģiona, taču šo gadu laikā ir dalību ir ņēmuši arī dalībnieki no Lielbritānijas, Austrijas, Ungārijas, Čehijas, Beļģijas, Bulgārijas un Polijas. Apmācību kurss tiek rīkots aptuveni 25-30 cilvēku lielai grupai, lai spētu nodrošināt kvalitatīvu darbu un individuālu pieeju katram dalībniekam.

Akadēmijas organizēšanā ir iesaistītas vairākas organizācijas, institūcijas, lektori un eksperti no dažādām nozarēm un jomām, kas ir piedalījušies šajās apmācībās no pašiem BSA pirmsākumiem. Papildus ekspertiem no tieslietu un militārās nozares, piesaistām arī profesionāļus no ārlietu un politikas jomas, kas nodrošina kvalitatīvu un plašu praktisko apmācību. Apmācības kursu veido teorijas nodarbības un praktiskie uzdevumi, kas ļauj iesaistīties un izteikt savu viedokli ikvienam kursa dalībniekam. Papildus iegūtajām zināšanām un pieredzei SHT jomā, dalībniekiem ir iespēja iepazīt kultūru un humanitārās palīdzības problēmas reģionā, kā arī dalīties pieredzē un viedokļos ar citu valstu pārstāvjiem.

Latvijas Starptautisko humanitāro tiesību sadarbības tīkla darbība:

  1. gada 3. jūnijā – Latvijas Sarkanais Krusts sadarbībā ar Ārlietu un Aizsardzības ministrijām un Rīgas Juridisko augstskoluorganizēja apaļā galda diskusiju „Starptautiskā humanitārā palīdzība – tās nozīme un īstenošana Latvijā”.
  1. gada 8. aprīlī – LR Saeima ir pieņēmusi un Valsts prezidents ir izsludinājis Latvijas Sarkanā Krusta likumu.
  2. gada 17. oktobrī – Latvijas Sarkanais Krusts sadarbībā ar Rīgas Juridisko augstskolu, Latvijas Republikas Aizsardzības ministriju un Latvijas Republikas Ārlietu ministriju organizēja starptautisku konferenci „Miera jūra konflikta okeānā – Baltijas reģions un starptautiskās humanitārās tiesībās”.
  3. gada 12. martā – Latvijas starptautisko humanitāro tiesību ekspertu tīkls uzsāka darbību. Tā galvenais mērķis ir nodrošināt un koordinēt ekspertīzi starptautisko humanitāro tiesību piemērošanā Latvijas Republikas valdībai, kā arī nacionālajām un starptautiskajām organizācijām. Ekspertu tīklu veido valstu un pašvaldību, nevalstisko organizāciju un individuālie eksperti.
  4. gads – Kā veiksmīgs turpinājums Baltijas vasaras akadēmija Straptautiskajās humanitārajās tiesībās, kas 2007.gada vasarā notika Latvijā, aizsākās Latvijas starptautisko humanitāro tiesību ekspertu sadarbības tīkla izveide.

https://www.youtube.com/watch?v=D0jLu2M74RQ