Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu, ka sniedzam vislabāko pieredzi mūsu tīmekļa vietnē. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Lasīt vairāk

Aktuālā informācija par P. Maurera, Starptautiskās SK Komitejas Prezidenta, vizīti Krievijā

Informācija atjaunota 31.03.2022.

Informācija publicēta 29.03.2022.

Pēdējo dienu laikā tikusi internetā novērota maldinošas informācijas izplatīšanās saistībā ar Starptautisko Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness (SSKSP) kustību – Starptautisko Sarkanā Krusta Komiteju (SSKK) un tās Prezidenta Pētera Maurera vizīti Krievijā.

FAKTI

SARKANAIS KRUSTS NEKAD NEORGANIZĒ UN NEPALĪDZ VEIDOT PIESPIEDU EVAKUĀCIJAS NE UKRAINĀ, NE ARĪ CITOS BRUŅOTO KONFLIKTU PLOSĪTOS REĢIONOS. 

Viens no nepatiesajiem ir apgalvojums par SSKK lomu piespiedu evakuācijā. SSKK NAV bijusi iesaistīta civiliedzīvotāju piespiedu evakuācijā vai piespiedu pārvietošanā uz Krieviju no Mariupoles vai kādas citas Ukrainas pilsētas. SK NEKAD neatbalstītu nevienu operāciju, kas būtu pret cilvēku gribu.

SSKK ir piedalījusies divās cilvēku evakuācijās Ukrainā – tās notika Sumos 15. un 18. martā, kad tika veicināta civiliedzīvotāju brīvprātīga un droša izbraukšanu no pilsētas. Abos gadījumos cilvēki labprāt brauca ar autobusiem, kas viņus aizveda uz citu Ukrainas pilsētu Lubni. SK arī pastāvīgi uztur dialogu, lai nodrošinātu tik ļoti nepieciešamo civiliedzīvotāju drošo pārvietošanos un palīdzības nogādāšanu skartajās pilsētās palikušajiem cilvēkiem.

ROSTOVĀ (KRIEVIJAS DIENVIDOS) SSKK NAV ATVĒRIS REĢIONĀLO BIROJU.

Otrs nepatiesais apgalvojums ir par SK darbu Krievijā. SSKK nevēlas atvērt biroju Krievijas dienvidos, lai “filtrētu” ukraiņus, kā tiek apgalvots nepatiesos ziņojumos.

Reģionālās palīdzības paplašināšanas ietvaros SSKK apspriež biroja atvēršanas iespējamību Rostovā, kur pašlaik šāda biroja NAV. SSKK struktūru reģionālās paplašināšanas mērķis ir milzīgā humānā krīze un pieaugošo cilvēku vajadzību apmierināšana, lai kur viņi atrastos. SSKK jau ir nosūtījusi savas komandas uz Baltkrieviju, Ungāriju, Moldovu, Poliju un Rumāniju. SK struktūru paplašināšanās stiprina ātras un efektīvas humānās palīdzības sniegšanu pēc iespējas tuvāk cietušajiem cilvēkiem. SSKK ir reģionālās delegācijas (pārstāvniecības) birojs, kas atrodas Maskavā, kur tas darbojas jau 30 gadus. SSKK bija birojs Rostovā pie Donas no 2014. gada līdz 2018. gada decembrim, lai palīdzētu cilvēkiem Dienvidkrievijā, kuri bija aizbēguši no Donbasa apgabala saistībā ar konfliktu. Kopumā četru gadu laikā SSKK mazāk aizsargātajiem cilvēkiem Dienvidkrievijā piegādāja vairāk nekā 240 000 humānās palīdzības (pārtikas un higiēnas) komplektus. 2018.gadā šī pārstāvniecība tika slēgta.

Plašāk par izskanējušiem viltus apgalvojumiem aicinām lasīt ŠEIT (angļu valodā).

NEITRĀLAI UN OBJEKTĪVAI HUMĀNAJAI AKTIVITĀTEI JĀBŪT RESPEKTĒTAI

Neitralitāte un objektivitāte NAV abstrakti jēdzieni vai principi, kam nav nekāda sakara ar cilvēku reālās dzīves pieredzi. Neitralitāte IR vadmotīvs mērķa sasniegšanai, darbs, kas ļauj SK sasniegt, palīdzēt un daudzos gadījumos glābt civiliedzīvotāju dzīvības neatkarīgi no tā, kurā frontes pusē viņi atrodas.  Objektivitāte nozīmē, ka SK koncentrējas uz vajadzībām, lai arī kādas tās būtu. SK klātbūtne ir paredzēta, lai palīdzētu un aizsargātu, un to nekad nevajadzētu interpretēt kā suverenitātes vai teritoriālu prasību leģitimēšanu, kas ir politisko personu lēmumi.

KĀ BRUŅOTU KONFLIKTU ZONĀS STRĀDĀ STARPTAUTISKĀ SARKANĀ KRUSTA KOMITEJA

Kā neitrāla, objektīva humānās palīdzības dalībniece, SSKK runā ar VISĀM konflikta pusēm. SSKK ir pilnvarota iesaistīties dialogā saskaņā ar Ženēvas konvencijām, kuras ratificējušas visas valstis. SK neitralitāte nereti tiek pārprasta – SKSP kustība ikdienā strādā, lai nodrošinātu, ka kustības neitralitāte, loma, pilnvaras un prioritāte glābt jebkura cilvēka dzīvību tiek izprasta plašā mērogā.

Dialoga veidošana un uzturēšana ar konfliktā iesaistītajām pusēm ir būtiska, lai piekļūtu visiem skartajiem cilvēkiem. Šādā veidā tiek iegūtas drošības garantijas SK komandām, lai tās droši varētu glābt dzīvības. Iesaistītajām pusēm tiek atgādināts par viņu saistībām saskaņā ar starptautiskajām humanitārajām tiesībām (SHT).

SSKK ir jārunā ar cilvēkiem, kuri pieņem un ietekmē lēmumus, kas savukārt ietekmē bruņotos konfliktos cietušo dzīvi un SK spēju viņus sasniegt. SK veic humāno diplomātiju ar divpusēju un konfidenciālu dialogu.

Neitrāliem, objektīviem un neatkarīgiem humānās palīdzības sniedzējiem IR JĀBŪT AIZSARGĀTIEM, Ukrainas SK, SSKK un plašā Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness kustība darbojas, lai varētu saglabāt piekļuvi civiliedzīvotājiem.

Pasaule bez neitrālas un objektīvas humānās palīdzības ir drūmāka, bīstamāka vieta konfliktu upuriem un ikvienam cilvēkam pasaulē.

 

Pagājušo nedēļu laikā SSKK Prezidents Pēteris Maurers (Peter Maurer) viesojās Ukrainā un Krievijā, tiekoties ar abu valstu amatpersonām, lai, pamatojoties uz Ženēvas konvencijām, tai skaitā “Par civiliedzīvotāju aizsardzību kara laikā”,  un starptautiskajām humanitārajām tiesībām, runātu par:

  • Vispārējo kara noteikumu ievērošanu;
  • Civiliedzīvotāju obligātu aizsardzību;
  • Palīdzības nodrošināšanu tā, lai tā sasniegtu visus, kam nepieciešams pēc iespējas tuvāk viņu atrašanās vietai.

Tikšanās laikā Krievijā tika apskatīta humānā krīze ne tikai Ukrainā, bet arī Sīrijā. 

SSKK iesaistīto valstu amatpersonām iesniegusi detalizētus priekšlikumus par civiliedzīvotāju drošu pārvietošanos un evakuāciju, lai atvieglotu Mariupolē neizmērojamās ciešanas, taču SK joprojām trūkst konkrētu vienošanos, kas vajadzīgas, lai virzītos uz priekšu.

Turklāt konfliktā iesaistītajām pusēm ir jāinformē SSKK par karagūstekņiem un citiem cilvēkiem, kuriem atņemta brīvība, un jāļauj SSKK viņus apmeklēt. SSKK sagaida, ka puses bez turpmākas kavēšanās izpildīs savus pienākumus saskaņā ar Ženēvas konvencijām.

Saskaņā ar starptautiskajām humanitārajām tiesībām karojošajām pusēm ir jāaizsargā civiliedzīvotāji un jāveic piesardzības pasākumi. Dialoga veikšana ar visām iesaistītajām pusēm ir būtiska, jo tā ļauj iestāties par starptautisko humanitāro tiesību ievērošanu, aizsargāt civiliedzīvotājus un nodrošināt, ka palīdzība var sasniegt tos, kam tā visvairāk nepieciešama. Pateicoties šai pieejai, SK ir spējis palīdzēt cilvēkiem, kuri cieš no konflikta šausmām, lai kur viņi atrastos.

Mariupolē un citos apgabalos civiliedzīvotāji smagi cieš, jo nedēļām ilgi trūkst humānās palīdzības. Uz vietas esošajām militārpersonām ir jāsniedz civiliedzīvotājiem un humānās palīdzības organizācijām drošības garantijas un praktiski līgumi, lai palīdzības sniedzēji varētu piekļūt pie cietušajiem, sniegt palīdzību un evakuēt uz drošākām vietām, kad cilvēki to lūdz.

Jau šobrīd SSKK virzās tuvāk Mariupolei, cerot, ka jau 1. aprīlī būs iespēja nodrošināt tik ļoti nepieciešamo palīdzību pilsētas iedzīvotājiem.

SSKSP organizācija kopš tās pirmsākumiem ir

  • Neitrāla – SKSP kustība nenostājas nevienā no karadarbībā iesaistīto pusēm, nepiedaloties politiska, rasistiska, reliģiska vai ideoloģiska rakstura konfliktos;
  • Humāna – starptautiskā un nacionālā līmenī cenšas novērst un atvieglot cilvēku ciešanas, lai kur viņi atrastos; kustības galvenā prioritāte ir aizsargāt dzīvību un veselību, nodrošinot cieņu pret cilvēku un veicinot savstarpēju sapratni un mieru;
  • Objektīva – SKSP nediskriminē indivīdus uz tautības, rases, reliģiskās piederības, stāvokļa sabiedrībā, politisko uzskatu vai citu aspektu pamata.

Tādā veidā SKSP palīdzības sniedzēji var sasniegt cilvēkus un viņiem palīdzēt neatkarīgi no tā, kurā frontes pusē viņi atrodas.

Pētera Maurera, SSKK Prezidenta komentārs par vizītēm Ukrainā un Krievijā:

“Manas sarunas ar Krievijas amatpersonām ir daļa no esošā un ilgstoša divpusējā dialoga starp SSKK un Krieviju par humānajām vajadzībām un starptautiskajām humanitārajām tiesībām. Es biju Kijevā un šonedēļ Maskavā. Vairākas reizes esmu apmeklējis arī Donbasa apkaimi. Mēs runājam ar visām konfliktā iesaistītajām pusēm ar vienu un to pašu mērķi: glābt dzīvības un pēc iespējas mazināt civiliedzīvotāju ciešanas. Ņemot vērā milzīgas vajadzības, SSKK strauji paplašina savu humāno palīdzību visiem tiem, kurus skārusi karadarbība Ukrainā.”

Plašāka informācija par P. Maurera vizītēm Ukrainā un Krievijā.

Komentāru par viltus ziņu izplatīšanos un to, kā tās diskreditē SSKK, sniedz Roberts Merdini, SSKK Ģenerāldirektors. 

Līdz šim sniegtā SSKK palīdzība Ukrainas iedzīvotājiem valsts iekšienē

Kopš krīzes saasināšanās SSKK Ukrainā ir nogādājusi vairāk nekā 500 tonnas medicīnas preču, pārtikas un citas palīdzības preču: SSKK nemitīgi palielina palīdzības apjomus, lai reaģētu uz strauji augošajām humānās palīdzības vajadzībām. SSKK ir nosūtījusi uz reģionu aptuveni 140 papildus darbiniekus, tostarp medicīnas darbiniekus, tostarp ķirurgus, psihologus, ieroču piesārņojuma speciālistus, inženierus, loģistikas un citus, kas var nekavējoties palīdzēt cilvēkiem, kuriem tā nepieciešama.

Vairāk par SSKK sniegto palīdzību, tai skaitā statistika par tās apmēriem, Ukrainā 

Papildus:

1863. gadā dibinātā SSKK darbojas visā pasaulē, palīdzot cilvēkiem, kurus skāruši konflikti un bruņota vardarbība, un veicinot likumus, kas aizsargā kara upurus. SSKK ir neitrāla, neatkarīga un objektīva organizācija, tās pilnvaras izriet no 1949. gada Ženēvas konvencijām, kuras ratificētas vairāk nekā 100 valstīs.

SSKK strādā Ukrainā kopš 2014. gada, un tajā strādā vairāk nekā 600 darbinieku. Cieši sadarbojoties ar Ukrainas SK un mūsu Sarkanā Krusta Sarkanā Pusmēness kustības nacionālajām biedrībām, SSKK paplašina savas palīdzības apjomus, reaģējot uz plašo humāno krīzi.

Ukraine: Addressing misinformation about ICRC’s activities

SARKANAIS KRUSTS UKRAINAI

 

Tev varētu arī interēsēt:

Adamovā notikušas sporta spēles Ukrainas bēgļu ģimenēm

Pasākums veltīts Pasaules bēgļu dienai, ko atzīmē 20. jūnijā.

Pasaules bēgļu diena: katram stāstam ir nozīme

Katra bēgļa stāstam ir nozīme, jo tas atspoguļo tūkstošiem citu cilvēku pieredzi.

EAFVP LSK izdales punktu darba laiks svētkos: Rīga, Jūrmala

20.jūnijā 2022 Sociālais atbalsts
Izdales punktu darba laiks svētkos: Rīga, Jūrmala

Frančesko Roka atkārtoti kļuvis par Starptautiskās SKSP federācijas Prezidentu

20.jūnijā 2022 Starptautiskā sadarbība
Frančesko Roku ievēlēja 192 SKSP nacionālo biedrību pārstāvji federācijas 23. Ģenerālajā asamblejā Ženēvā, Šveicē.