LSK piedalās sarunu festivālā LAMPA

05.jūlijā 2017 Sociālie centri

Ziņa publicēta 05.07.2017.

Sarunu festivāla LAMPA ietvaros notika diskusija “Likteņa varā – sociālās aizsardzības riski radošajās industrijās nodarbinātajiem“, ko rīkoja “Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības” (LaIPA) sociālā atbalsta fonds “Līdzskaņa”.

Diskusijā piedalījās fonda “Līdzskaņa” projektu vadītāja Baiba Kojare, apvienības “Apeirons” valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis, Latvijas Sarkanā Krusta biroja “Aprūpe mājās” vecākā sociālā darbiniece Agija Saukuma un mūziķis Aigars Grāvers. Diskusiju vadīja grupas ”Flame&The Rolltones” dziedātājs Atis Zviedris. Diskusijā aktīvi piedalījās gan dalībnieki, gan klausītāji. Viens no galvenajiem secinājumiem – neviens no mums nav gatavs nelaimei, kas maina visu dzīvi, bet, lai saņemtu palīdzību un konsultācijas šādā gadījumā, jāmaina ne tikai domāšana, bet arī uzvedība gan radošo industriju pārstāvjiem, gan valsts iestādēm. Daudzas problēmas būtu iespējams risināt, ieviešot radošas personas statusu, mainot nodokļu un sociālo iemaksu veikšanas kārtību radošajās industrijās nodarbinātajiem.

Zemāk aicinām lasīt diskusijas galvenās atziņas un viedokļus, ko izteica diskusijas dalībnieki.

Biedrība “Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) sadarbībā ar pētījumu kompāniju TNS, 2017. gada pavasarī veica aptauju, kur noskaidrots, ka 66 % Latvijas iedzīvotāju piekrīt apgalvojumam – lai gūtu ienākumus, Latvijā mūziķiem ir regulāri jāizdod jauni ieraksti. Savukārt 64 % iedzīvotāju piekrīt apgalvojumam, ka strādājošajiem ar autoratlīdzības līgumiem ir pašiem jāuzņemas atbildība par sociālo nodrošinājumu. Pašu mūziķu un producentu vidū valda divejādas sajūtas, no vienas puses mūziķiem jābūt uzņēmējiem un pašiem par sevi jāparūpējas, no otras puses, mūziķiem ir jānodrošina iespēja darīt primāro aicinājumu – radīt jaunus skaņdarbus. Lai gūtu priekšstatu par pašu mūziķu viedokli, tika aptaujāti arī LaIPA pārstāvētie izpildītāji un producenti par nozīmīgākajām industrijas problēmām tieši sociālās aizsardzības jautājumos. 50 % respondentu atbildēja, ka vienīgā iespējā mūziķiem saņemt pienācīgu atlīdzību, ir uzstājoties korporatīvos pasākumos, 12 % šajā jautājumā nebija viedokļa.

Jāuzsver, ka 21 % iedzīvotāju ir gatavi ziedot naudas līdzekļus tieši Latvijas izpildītājiem un producentiem, lai atbalstītu veselības problēmu un to radīto sadzīviska rakstura problēmu risināšanā. Savukārt 72 % aptaujāto mūziķu paši ir ziedojuši laiku vai naudas līdzekļus, palīdzot saviem kolēģiem, kuri nonākuši nelaimē.

Baiba Kojare diskusijas laikā stāsta: “Krīzes brīžos mēs bieži nezinām, kur iet un pie kā griezties pēc palīdzības, tāpēc fonda “Līdzskaņa” mērķis ir ne tikai finansiāli atbalstīt, bet arī savlaicīgi reaģēt un palīdzēt risināt sociālos jautājumus, sniegt konsultācijas. Radošo industriju pārstāvji lielākoties nedomā kā uzņēmēji un sociālo iemaksu neveikšana rodas informācijas pieejamības trūkuma dēļ nevis tā ir kā apzināta rīcība.”

Diskusijas vadītājs un mūzikas industrijas pārstāvis Atis Zviedris uzsvēra: “Mūsu valstī nav sakārtotas sistēmas. Piemēram, Skandināvijā, strādājot uzņēmumā, kas izslēdz kādu no likuma pantiem, cilvēkiem nekavējoties piezvana no attiecīgās iestādes, brīdinot par šo situāciju un iesakot labākos risinājumus. Latvijā paiet gads un tiek saņemta vēstule no attiecīgās instances, pieprasot neveiktos maksājumus. Mūziķiem tas ir sarežģīts process un nav iespējams izsekot līdzi visām reformām, izmaiņām. Pat rīkojot labdarības koncertu baznīcā, puse koncerta ienākumu aiziet dažādām atļaujām un nodokļiem. Manuprāt, nepieciešams radīt radošas personas statusu, kas ļautu mūiķiem un mākslieniekiem radīt, atstājot papīrus un birokrātiju profesionāļu rokās.”

Savukārt Agija Saukuma minēja: “Problēmas var skart visus un praksē pastāv paradokss –  saņemot līdz 380 eiro mēnesī lielu atalgojumu, nelaimes gadījumā ir iespējams saņemt Sarkanā Krusta un sociālā dienesta apmaksātus pakalpojumus, t.i., aprūpe mājās vai īslaicīgās uzturēšanās mītnēs. Savukārt cilvēkiem, kuri atalgojumā saņem vairāk par 380 eiro mēnesī, tie jau ir maksas pakalpojumi. No pakalpojumu saņemšanas perspektīvas, izdevīgāk krīzes brīžos ir minimālās algas saņēmējiem nevis cilvēkiem ar augstāku atalgojumu.”

49 % iedzīvotāju uzskata, ka strādājošie ar autoratlīdzības līgumiem ir sociāli mazāk aizsargāti nekā strādājošie ar darba līgumiem. Savukārt 29 % iedzīvotāju nav pauduši viedokli.

“Reālā dzīve – kamēr mūziķis uzstājas koncertos, ienākumi ir garantēti, tiklīdz aktivitāte apsīkst, arī ienākumu vairs nav,” diskusijā aktīvi iesaistījās mūziķis Aigars Grāvers. “Mūziķi ir emocionāli, mēs nespējam ilgtspējīgi uzturēt biznesa domāšanu. Mēs esam impulsīvi un bieži nezinām, kā rīkoties dažādās situācijās. Vislabāk sociālās iemaksas būtu risināt valsts līmenī, nevis uzticēt katram pašam radošo industriju pārstāvim. Arī papildu motivācija būtu apziņa, ka šis pensiju uzkrājums tiešām veidojas, bet nav ticības, ka kāds neizsaimniekos un beigās tāpat vecumdienas jāpavada nabadzībā. Tāpēc mūziķis kā likums pats sev neieskaitīs sociālo nodokli.”

Lielākā daļa 64 % iedzīvotāju uzskata, ka strādājošajiem ar autoratlīdzības līgumiem ir pašiem jāuzņemas atbildība par savu sociālo nodrošinājumu. 66 % aptaujāto maksā sociālo nodokli un 40 % veido arī papildus pensijas uzkrājumu.

Apvienības “Apeirons” vadītājs Ivars Balodis minēja reālus piemērus: “No vienas puses nav ticības sociālajai sistēmai, notiek nepārtrauktas reformas. Nevienam nav skaidra izpratne par to, kā šīs reformas ietekmēs nākotni. Bija gadījums – turīgs cilvēks nopirka dzīvokli, cēla māju, paņēma kredītu un ģimenē auga mazi bērni. Negaidīti – kāda pasākuma laikā, lecot baseinā lauza sprandu, paliekot ratiņkrēslā. Dzīvoklis atradās piektajā stāvā. Ja cilvēks nonāk šādā situācijā un nav uzkrājumu, dzīve apstājas. Tevi ir jāaprūpē. Sākumā draugi nāk un mēģina palīdzēt, bet tas ar laiku beidzas. Tu neesi tālāk nodrošināts. Nav potes pret invaliditāti. Uz to neviens nav gatavs. Tādos brīžos ir ārkārtīgi svarīgi iepriekš veiktie sociālo nodokļu maksājumi. Gribam aicināt arī mūziķus domāt par to, kā veidot šādu sistēmu. Risināt visiem kopā. Mums trūkst vienotības un mēs kopā neiestājamies par sakārtotu valsti.”

(Avots: raksts “Diskusijā meklējām risinājumu sociālās aizsardzības risku novēršanai radošajās industrijās nodarbinātajiem” https://www.lidzskana.lv/aktualitates/fonda-jaunumi/diskusija-meklejam-risinajumu-socialas-aizsardzibas-risku-noversanai-radosajas-industrijas-nodarbina-13) 

diskusija-meklejam-risinajumu-socialas-aizsardzibas-risku-noversanai-radosajas-industrijas-nodarbinatajiem_242540846

Tev varētu arī interēsēt:

Palīdzība, kad katra sekunde ir svarīga: Adyen un Sarkanais Krusts izveido sadarbību palīdzībai katastrofās

16.aprīlī 2025 Starptautiskā sadarbība
Iedomājies – Tu stāvi pie kases veikalā, esi gatavs pabeigt savu pirkumu. Bet ja nu ar vienu klikšķi Tu varētu palīdzēt glābt cilvēku dzīvības katastrofās? Pateicoties jaunai vispasaules sadarbībai starp globālo finanšu tehnoloģiju kompāniju Adyen un Starptautisko Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness (SKSP) kustību, tas tagad ir iespējams. Kad notiek katastrofa, pircējiem visā pasaulē ir …

Izdots LSK 2024. gada pārskats

10.aprīlī 2025 Gada pārskati
LSK ir sagatavojusi pārskatu par 2024. gadu. Aicinām iepazīties ar iepriekšējā gada nozīmīgākajām aktivitātēm un sasniegtajiem rezultātiem LSK programmās, reģionālajās Komitejās, struktūrvienībās un projektos.  2024. gada pārskats Sadaļā “Gada pārskati” pieejami pārskati par citiem gadiem.         

Sarkanā Krusta neitralitāte: no ikdienas darba līdz globālo krīžu pārvarēšanai

04.aprīlī 2025 Komitejas
Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, kas notiks 7. jūnijā, Latvijas Sarkanais Krusts atgādina par organizācijas neitralitātes principu – LSK neslēdz vienošanās ar politiskajām partijām vai to apvienībām par atbalstu atsevišķam politiskajam spēkam. Vienlaikus LSK aicina partijas savās programmās ietvert sadaļas, kas: veicina sociālo līdztiesību un labklājību; veicina sabiedrības veselību; nodrošina vienlīdzīgas iespējas visiem LR iedzīvotājiem; atbalsta NVO …

Sociālās aprūpes centrs “Atvasara” turpina darbu Latvijas Sarkanā Krusta pārziņā

03.aprīlī 2025 Sociālais atbalsts
No šī gada 31. marta Latvijas Sarkanā Krusta (LSK) pārziņā turpina darbu ilglaicīgās sociālās aprūpes centrs “Atvasara” Vecumniekos. LSK ir daudzu gadu pieredze sociālās aprūpes pakalpojumu nodrošināšanā. Centra galvenais mērķis ir palīdzēt cilvēkiem, kuri vecuma vai veselības problēmu dēļ paši pilnvērtīgi nevar par sevi parūpēties. SAC “Atvasara” piedāvā ilgstošas un īslaicīgas aprūpes pakalpojumus ar izmitināšanu. …

144 cilvēki pārbaudījuši savu plaušu veselību

Dzintra: “Klepus nepāriet ļoti ilgi. Ilgi jāklepo, un tāpēc izdomāju pārbaudīties.” Olga: “Man jau kādu laiciņu ir tā atklepošana, un es gribēju pārbaudīt – vai tas ir tiešām kaut kas slikts vai pāries.” Aija: “Veselība – to ne par kādu naudiņu nenopirksim. Tāpēc… esam tajā grupā, droši vien jau arī 60+ ir nosacīti riska grupa, …