Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu, ka sniedzam vislabāko pieredzi mūsu tīmekļa vietnē. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Lasīt vairāk

Motivācijas atbalsta pasākumi sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam pakļautām personu grupām Ziemeļļatgales, Vidzemes un Rīgas reģionā

24.maijā 2019 Pirmā palīdzība

Ziņa publicēta 24.05.2019.

 

Logo MOTIVĀCIJA UN ATBALSTS DISKRIMINĒTĀM PERSONĀM

Biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK), pamatojoties uz 2018. gada 19. februārī noslēgto līgumu starp biedrību “Latvijas Sarkanais Krusts” un Sabiedrības integrācijas fondu, no 2018. gada februāra līdz 2019. gada maijam  nodrošināja motivācijas paaugstināšanas un atbalsta pakalpojumu sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam pakļautām personu grupām Ziemeļļatgales, Vidzemes un Rīgas reģionā.

Motivācijas paaugstināšanas un atbalsta pakalpojumu nodrošināšanas mērķis:  nodrošināt motivācijas paaugstināšanas un atbalsta pakalpojumus (pārmaiņu aģentu un citus profesionāļus, individuālās un grupu konsultācijas, atbalsta un pašpalīdzības grupas, informatīvi izglītojošus pasākumus un citus pasākumus) sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam pakļautajām mērķa grupām pēc vecuma, dzimuma, invaliditātes un etniskās piederības, veicinot viņu integrāciju sabiedrībā, iekļaušanos sociālajā dzīvē, veidojot izpratni savu tiesību aizstāvībā, palīdzot iesaistīties izglītībā/ apmācībā, kvalifikācijas celšanā.

Motivācijas paaugstināšanas un atbalsta pakalpojumi tika īstenoti divos posmos. 2019.gada maijā noslēdzās motivācijas programmas 2. posms, kura laikā 180 sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam pakļautās personas Ziemeļļatgales, Vidzemes un Rīgas reģionā saņēma profesionālu sociālā darbinieku, juristu, psihologu un citu profesionāļu palīdzību, individuālas, grupu konsultācijas, atbalsta un pašpalīdzības grupas, tādejādi motivējot pārmaiņām, attīstot prasmes un iemaņas, kas palīdz iekļauties sabiedrībā – sākt darba meklējumus, iesaistīties nodarbinātībā, tostarp pašnodarbinātībā, izglītībā/apmācībā, vai kvalifikācijas ieguvē.

Otrajā motivācijas programmas īstenošanas posmā 104 no 180 personām jeb 58% no programmas dalībniekiem sasniedza programmas rezultatīvo mērķi – uzsāka darba meklējumus,  iesaistījās nodarbinātībā, izglītībā/apmācībā vai kvalifikācijas apguvē. Visvairāk rezultatīvo rādītāju tika sasniegti Ziemeļlatgales reģionā – 80%, Vidzemes reģionā – 57% un Rīgas reģionā 37%. Īpašs prieks, ka šajā posmā vairums dalībnieku iesaistījās izglītībā/ apmācībā vai kvalifikācijas apguvē.

Protams, aiz katra rezultatīvā rādītāja, ir intensīvs, uz personības attīstību un iedrošināšanu virzīts darbs, kas nereti ir sarežģījumu un dažāda apjoma grūtībām pilns. Projekta speciālistiem – pārmaiņu aģentam, psihologam, karjeras speciālistam un juristam, nereti bija jāsniedz atbalsts ieilgušu problēmu risināšanā, iesaistot klienta ģimeni un meklējot ārējos resursus viņa stiprināšanai ilgtermiņā.

Daži iedvesmojoši stāsti par motivācijas programmas dalībniekiem:

1.situācija

Sieviete ar invaliditāti dzīvo kopā ar nepilngadīgo bērnu, kuram arī ir invaliditāte, īrētā dzīvoklī Rīgas mikrorajonā. Ģimenei ir nelieli ienākumi, jo sievietei nav iespēja atrast darbu mentālās veselības problēmu dēļ. Tāpat, klientei ir ļoti zemas sociālās un sadzīves prasmes, trūkst izpratnes par bērnu audzināšanu, dzīves vietas uzkopšanu, personisko higiēnu, ēst gatavošanu, sadzīvisku problēmu risināšanu, savu un bērna  tiesību aizstāvību utt. Motivācijas programmas laikā kliente aktīvi tikās ar speciālistiem, uzlaboja sociālās un sadzīves prasmes ikdienas situāciju risināšanā, kopā ar pārmaiņu aģentu sakārtoja neskaidros jautājumus ar banku, t.sk. apguva interneta bankas lietošanu, sociālo dienestu (tika nokārtots Maznodrošinātā statuss) un Uzturlīdzekļu garantijas fondu (saistībā ar uzturlīdzekļu piedziņu no bērna tēva).
Programmas speciālisti palīdzēja klientei atrast darbu atbilstoši savām prasmēm un veselības stāvoklim, kas būtiski ir uzlabojis ģimenes finansiālo situāciju.  Pēc programmas beigām kliente turpina strādāt algotu darbu un tikties ar speciālistiem, lai ilgtermiņā stabilizētu savus dzīves apstākļus.

2.situācija

19 gadus vecs jaunietis, cittautietis, dalību programmā uzsāka 2018. gada novembrī.  Vājās latviešu valodas zināšanas bija šķērslis integrācijai darba tirgū vai tālākizglītībā/kvalifikācijas apguvē. Lai arī klients 2018. gada septembrī bija iestājies vidusskolā, skolu viņš neapmeklēja un savu brīvo laiku pavadīja, galvenokārt, ar draugiem un pie datora. Iesaistoties programmā, klients aktīvi tikās ar speciālistiem, kas palīdzēja viņam gan risināt ikdienas problēmas, gan skaidrot likumiskās tiesības, pienākumus Latvijā un sniedza informāciju par iespēju iesaistīties nodarbinātībā vai tālākizglītības programmās/ kvalifikācijas apguvē, kā arī kvalitatīvi pavadīt brīvo laiku. Programmas ietvaros klients uzsāka mācības autoskolā, lai realizētu savu sapni kļūt par šoferi-tālbraucēju. Tāpat, klients ir arī saņēmis visu informāciju un plāno uzsākt naturalizācijas procesu, lai iegūtu Latvijas pilsoņa statusu.

3.situācija
51 gadus veca sieviete ar invaliditāti – kustību  traucējumiem. Veselības problēmu dēļ ir ilgstošā bezdarbniece, kuras vienīgais iztikas līdzeklis ir valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts. Kliente aktīvi iesaistījās motivācijas programmā, regulāri apmeklēja speciālistu konsultācijas. Tika novērots, ka ar katru konsultāciju klientei  paaugstinājās aktivitātes un dzīves prasmju līmenis, veiksmīgi atrada risinājumus vairākām problēmām. Tāpat, saņēma nepieciešamo informāciju un palīdzību, tika ieinteresēta izmantot NVA piedāvātās iespējas. Motivācijas programmas laikā kliente uzsāka veikt algotos pagaidu sabiedriskos darbus pašvaldībā, kā arī izmantoja iespēju iegūt papildu izglītību – pabeidza vācu valodas kursus un LSK piedāvātos pirmās palīdzības kursus. Ar programmas speciālistu atbalstu, kliente arī pieteicās valsts finansētajā rehabilitācijas programmā, lai uzlabotu savu veselības stāvokli, kā arī tika pagarināta invaliditātes grupa.

4.situācija

Kliente ir Latvijā dzimusi krieviete, kura latviešu valodu zina minimāli, tādēļ ir grūtības atrast prasmēm un zināšanām atbilstošu algotu darbu. Papildus, viņa ir arī II grupas invalīde ar psihiskās veselības traucējumiem. Sievietei bija grūtības atrast algotu darbu, jo viņa nebija pārliecināta par saviem spēkiem, bija grūti patstāvīgi iesaistīties darba meklēšanas pasākumos, lielas grūtības sagādāja valodas barjera – nespēja pati sagatavot nepieciešamos dokumentus (CV, motivācijas vēstuli, pieteikuma vēstuli potenciālajam darba devējam) vai aiznest savus dokumentus uz ieinteresējušo darba vietu. Uzsākot dalību programmā, viņai bija grūti saņemties un atnākt uz pirmajām speciālistu konsultācijām, iesaistīties atbalsta grupās. Viss jaunais sagādāja grūtības un uztraukumus. Kliente ir mācījusies aprūpētāju kursos, bija gatava strādāt šo darbu, taču viņai nepieciešams pastāvīgs kontakts ar atbalsta personu, kas pamudinātu biežāk pārskatīt pieejamās vakances, sagatavot un iesniegt savu CV un mācīties sevi pasniegt kā disciplinētu un zinošu darbinieku. Par šādu atbalsta personu viņai kļuva projekta psiholoģe, ar kuru izveidojās ļoti labs kontakts. Kliente labprāt apmeklēja arī atbalsta grupas konsultācijas, kuras vadīja dažādi speciālisti – karjeras konsultants, juriste, sociālais darbinieks, psihologs. Tas deva sievietei drošības un kopības sajūtu ar citām projekta dalībniecēm. Motivācijas programmas laikā kliente saņēma piedāvājumu uz noteiktu laiku strādāt par aprūpētāju. Klientes pašvērtējums ievērojami paaugstinājās, jo tā bija viņas pirmā darba pieredze aprūpētājas amatā. Viņa ar sajūsmu stāstīja par darba pienākumiem, kas viņai uzticēti, un par darbu ar klientiem, kas ir viņai jāaprūpē.

Pēc iespējas iegūt darba pieredzi, viņa bija entuziasma pilna, radās pārliecība, ka spēj strādāt ar cilvēkiem un būt noderīga. Pēc dažām nedēļām viņai tika piedāvāti angļu valodas kursi, kurus apmeklēja ar patiesu interesi. Paralēli kopā ar klienti tika meklētas darba iespējas un izsūtīti CV uz piemērotām vakancēm. Uzreiz pēc angļu valodas kursu pabeigšanas, viņai tika piedāvāti algoti pagaidu sabiedriskie darbi pašvaldībā. Šobrīd kliente strādā pārbaudes laiku, kad viņa var parādīt savas prasmes, atbildīgumu, spēju pielietot kursos iegūtās zināšanas, veicot tiešos darba pienākumus. Kliente uz darbu iet ar prieku. Papildus viņa aprūpē netālu dzīvojošu vecāka gadagājuma sievieti, kura pati vērsās pie viņas ar lūgumu palīdzēt ikdienā. Programmas laikā vērojamas pozitīvas izmaiņas klientes attieksmē pret dzīvi, ticībā saviem spēkiem. Arī pati kliente atzīst, ka projektā iesaistītie speciālisti ir viesuši viņā pārliecību par to, ka ir prasmīga, pacietīga darbiniece, kura spēj pārvarēt neveiksmes un sekmīgi risināt pastāvošās problēmas.

5.situācija

47 gadus vecai klientei, iesaistoties motivācijas programmā, tika novērots zems pašvērtējums un bailīgums, kas balstīts uz pret sevi izjustu atšķirīgu attieksmi, nevēlēšanās piedzīvot izmaiņas un sabiedriskā pasivitāte. Kliente motivācijas programmā tika iesaistīta, lai celtu viņas pašvērtējumu, informētu par viņas tiesībām, motivētu pārmaiņām savā dzīvē. Kliente dzīvoja lauku pašvaldībā. Apmeklējot programmas aktivitātes un sadarbojoties ar visiem speciālistiem, bija saskatāmi pozitīvi iekšējie resursi, kas viņai palīdzēja celt pašvērtējumu, mainīt paradumus un attieksmi.   Bija lietas, par ko viņa gribēja runāt un dalīties ar savu pieredzi, tās bija prasmes – viņas hobijs – kūku  un toršu cepšana. Viņa bija pārsteigta, ka var runāt un dalīties savā pieredzē un ka līdzcilvēki viņā klausās. Bija iespēja izpausties radošajās darbnīcās un jutās vajadzīga. Tad arī sākās pirmie pasūtījumi no programmas dalībniekiem. Kliente bija laimīga, jo viņa saprata, ka ir noderīga ar savām prasmēm un galvenais, ka viņa spēj iepriecināt citus ar savu radošumu. Tie bija viņas pirmie darba “augļi“. Dalībniecei ļoti uzlabojās pašvērtējums un vēlme nākotnē iesaistīties pašnodarbinātībā. Projekta laikā kliente emocionāli atvērās un labi spēja socializēties ar apkārtējiem cilvēkiem, kas viņai deva arī iespēju atrast darbu pagastā uz vietas par aprūpētāju.

6.situācija

Programmu uzsākot, 35. gadus vecā programmas dalībniece, krievu tautības sieviete, tika iepazīta kā ļoti nedroša un noslēgta. Programmas speciālistiem bija nepieciešams laiks, lai iegūtu klientes uzticību un iedrošinātu viņu pilnvērtīgi piedalīties programmā. Klientes vienīgais prieks bija rūpes un mīlestības sniegšana dzīvniekiem, kuri ir pamesti un ievainoti, kā arī emocionāla un fiziska atbalsta sniegšana vecākā gadagājuma cilvēkiem, kuriem nav tuvinieku.  Programmas aktivitātes – konsultācijas un grupas nodarbības – palīdzēja klientei atvērties, iepazīt sevi un saskatīt savus iekšējos un ārējos resursus, kā arī mazināt jaunībā gūto traumatisko pieredzi. Dalība programmā klienti spēcināja un iedrošināja, ļāva noticēt labākai nākotnei. Kad kliente jutās drošāka un bija gatava pārmaiņām, ar programmas speciālistu palīdzību viņa atrada darbu savā pašvaldībā un šobrīd saņem atalgojumu par savu sirdsdarbu. Klientes ģimene ir ļoti pateicīga, ka viņu tuviniekam bija iespēja iesaistīties programmā, jo tas kopumā ir veicinājis dzīves kvalitātes uzlabošanos visai ģimenei.

Motivācijas programmas pakalpojumu nodrošināšana tiek veikta Sabiedrības integrācijas fonda īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta “Dažādības veicināšana” (Nr. 9.1.4.4./16/I/001) ietvaros. Finansējums 85% apmērā piešķirts no Eiropas Sociālā fonda un 15% finansē Latvijas valsts.

Jautājumu vai papildus informācijas gadījumā par programmas īstenošanu, lūgums sazināties ar biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” projektu vadītāju  Aiju Strazdu, e-pasts: aija.strazda@redcross.lv, tālr.: 67336653. Vairāk informācijas: www.redcross.lv

 

Tev varētu arī interēsēt:

Piedāvā bezmaksas šūšanas nodarbības Jūrmalas iedzīvotājiem

25.aprīlī 2024 Komitejas
Jūrmalnieki var pieteikties bezmaksas šūšanas nodarbībām. Tās paredzētas iedzīvotājiem pirmspensijas un pensijas vecumā, ilgstošiem bezdarbniekiem, iedzīvotājiem ar invaliditāti un visiem, kam ir nepieciešams īpašs atbalsts. Nodarbības ir bez maksas, tās tiek apmaksātas no Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības budžeta, aktivitātes “Šūšanas darbnīcas sociālās atstumtības riskam pakļautām iedzīvotāju grupām” ietvaros. Nodarbības notiks grupās atbilstoši dalībnieku prasmju līmenim – gan …

Vienotā ceļā uz kopīgiem mērķiem: LSK Komiteju un programmu līderi tiekas ikgadējā seminārā

22.aprīlī 2024 Komitejas
18. aprīlī Rīgā notika LSK reģionālo Komiteju izpilddirektoru, struktūrvienību un programmu vadītāju sanāksme, vērtējot 2023. gada veikumu un izvirzot uzdevumus turpmākajam. Tika runāts arī par nākotnes vīzijām un realizācijas iespējām ekonomiskās izaugsmes, ārkārtas situāciju pārvaldīšanas, LSK biedru un brīvprātīgo statusa nostiprināšanā un Komiteju aktīvu iesaistīšanos projektu īstenošanā. Ar iedvesmojošu uzrunu pasākuma dalībniekus sveica LSK Prezidente …

Izdots LSK 2023. gada pārskats

04.aprīlī 2024 Pirmā palīdzība
LSK izdevis pārskatu par 2023. gadu. Aicinām iepazīties ar iepriekšējā gada nozīmīgākajām aktivitātēm un sasniegtajiem rezultātiem LSK programmās, reģionālajās Komitejās, struktūrvienībās un projektos.  2023. gada pārskats Sadaļā “Gada pārskati” pieejami pārskati par citiem gadiem. 

Aicinām pieteikties apmācībām “Pirmā psiholoģiskā palīdzība bērniem” 8 stundu apjomā

03.aprīlī 2024 Projekti
LSK aicina pieteikties apmācībām “Pirmā psiholoģiskā palīdzība bērniem” (PPP bērniem)  8 stundu apjomā. Tās notiks 11. aprīlī, Rīgā, Šarlotes ielā 1B. Apmācības ir izstrādātas darbiniekiem un brīvprātīgajiem, kuri sniedz psihosociālo atbalstu bērniem, un tiem, kuri sniedz tiešu aprūpi un atbalstu bērniem un viņu aprūpētājiem, kuri nonākuši nelaimē, piemēram, medmāsām, sociālajiem darbiniekiem, brīvprātīgajiem veselības aprūpes jomā …

Запрошуємо на 8-годинний тренінг з ПЕРШОЇ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ДОПОМОГИ: VALMIERA

03.aprīlī 2024 Projekti
Цей тренінг дасть вам можливість навчитися важливим навичкам та знанням, які можна використовувати для допомоги людям, що перебувають у стані стресу внаслідок кризових подій. Перша психологічна допомога не вимагає від вас психологічної освіти. Це простий, але ефективний спосіб навчитися допомагати та надавати емоційну підтримку тим, хто цього потребує. На тренінгу багато практичної частини, що дозволить …

Запрошуємо на 8-годинний тренінг з ПЕРШОЇ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ДОПОМОГИ у Єлгаві

02.aprīlī 2024 Projekti
Цей тренінг дасть вам можливість навчитися важливим навичкам та знанням, які можна використовувати для допомоги людям, що перебувають у стані стресу внаслідок кризових подій. Перша психологічна допомога не вимагає від вас психологічної освіти. Це простий, але ефективний спосіб навчитися допомагати та надавати емоційну підтримку тим, хто цього потребує. ☝️На тренінгу багато практичної частини, що дозволить …