Veselības veicināšanas programmas uzdevumi ir:

  • Uzlabot veselības veicināšanas pasākumu kvalitāti, tos koordinējot ar citu organizāciju un institūciju pasākumiem;
  • Aktīvi piedalīties valsts un pašvaldību organizētajos veselības veicināšanas pasākumos;
  • Piedalīties SK kustības starptautisko aktivitāšu realizācijā;
  • Veikt profilaktisko darbu sabiedrības veselības jomā kopā ar valsts un pašvaldību institūcijām, tai skaitā HIV, AIDS, TBC un citu infekcijas un neinfekcijas slimību un to seku mazināšanā;
  • Attīstīt un pilnveidot veselības istabu darbību;
  • Popularizēt un veicināt bezatlīdzības asins donoru kustību;
  • Popularizēt veselīgu dzīvesveidu, organizēt aktīva dzīvesveida pasākumus un sagatavot izdales materiālus un palīglīdzekļus veselīga dzīvesveida popularizēšanai un realizācijai.

Veselības istabas

Veselības veicināšanas programmas ietvaros visā Latvijas teritorijā darbojās nu jau 40 veselības istabas, kurās bezmaksas var saņemt māsas vai ārsta palīga konsultāciju par veselības jautājumiem, izmērīt asinsspiedienu, noteikt ķermeņa svaru un auguma garumu, aprēķināt ķermeņa masas indeksu, kā arī saņemt informāciju par palīdzības iespējām mazaizsargātajām iedzīvotāju grupām. Kā maksas pakalpojumi tiek piedāvāts noteikt glikozes un holesterīna  līmeni asinīs. Šogad veselības istabu pakalpojumu klāsts ir papildināts ar iespēju veikt bezmaksas HIV eksprestestu, kā arī saņemt pirms un pēc testa konsultāciju.

Ar Rīgas domes Labklājības departamenta (turpmāk – LD) finansiālu atbalstu Rīgā darbojas nu jau septiņas veselības istabas: Aglonas ielā 35/3, Gaiziņa ielā 7, Patversmes ielā 30, k-2, Brīvības ielā 237/2 (dienas centra „Rīdzene” telpās), Slokas ielā 161, kopš 2013.gada Šarlotes ielā 1B un kopš 2014.gada Lomonosova ielā 1-k19 (dienas centrs „Kastanis” telpās).

HIV profilakses punkts

Rīgā, Gaiziņa ielā 7, papildus veselības istabas pakalpojumiem, kopš 2010.gada tiek nodrošināta arī zemā sliekšņa centra darbība, radot iespēju intravenozo narkotiku lietotājiem veikt šļirču un adatu maiņu, veikt vīrushepatītu B, C un sifilisa eksprestestus, saņemt bezmaksas prezervatīvus un informāciju par HIV/AIDS, STI, vīrushepatītu profilaksi un ārstēšanu.

Pasaules vēža diena

2014.gadā 4.februārī, Pasaules vēža dienas ietvaros, veselības istabu darbinieki apmeklēja semināru, ko vadīja habilitēta medicīnas doktore, onkoloģe ar vairāk kā 25 gadu stāžu – Dace Baltiņa. Savukārt, pateicoties biedrībai „Dzīvības koks”, veselības istabās ir pieejami izdales materiāli par to, kā atpazīt vēzi, tā profilaksi un ārstēšanu.

Pasaules Tuberkulozes diena 24.martā

2013.gadā Pasaules Tuberkulozes dienas ietvaros LSK veselības istabās nedēļas garumā tika rīkotas atvērto durvju dienas, lai informētu sabiedrību par satraucošo situāciju ar tuberkulozes (turpmāk – TB) saslimstību Latvijā un veicinātu sabiedrības izpratni un atbalstu TB apkarošanai valstī. Savukārt, 24.martā Rīgas Centrāltirgū, stacijas un autoostas rajonā, LSK brīvprātīgie jaunieši iedzīvotājiem dalīja informatīvos materiālus par TB simptomu savlaicīgu atpazīšanu, par palīdzības un ārstēšanās iespējām Latvijā. Vienlaikus pie LSK SC „Gaiziņš” iedzīvotājiem tika nodrošināta iespēja mobilajā busiņā veikt bezmaksas plaušu rentgenu un saņemt speciālista konsultāciju. Kamēr klienti gaidīja profilaktisko pārbaudi, LSK jaunieši piedāvāja izspēlēt interaktīvu viktorīnu ar jautājumiem par TB, imunitāti, un smēķēšanu.

Pasākuma ietvaros tika rīkots apmācību seminārs LSK veselības istabu darbiniekiem, kuru vadīja TB un plaušu slimību centra speciālisti.

2014.gadā, tāpat kā 2013.gadā pie LSK SC „Gaiziņš” iedzīvotājiem tika nodrošināta iespēja mobilajā busiņā veikt bezmaksas plaušu rentgenu un saņemt speciālista konsultāciju. Papildus tika piedāvāts veikt krēpu izmeklējumus, ko nodrošināja medicīnas māsa Evita Biraua un nosūtījumus uz Rtg pacientiem rakstīja ārsts – pneimonologs Toms Jermacāns. Abi speciālisti ir no RAKUS TB un plaušu slimību centra Rīgas Ambulatorās daļas. Savukārt, dienas centrā „Kastanis” un LSK Šarlotes ielas 1D telpās iedzīvotājiem tika piedāvāta iespēja apmeklēt informatīvu semināru par TB, kuru vadīja RAKUS TB un plaušu slimību centra speciālisti.

Latvijas Tuberkulozes fonda īstenotā Eiropas Komisijas Otrās Kopienas rīcības programmas sabiedrības veselības jomā (2008. – 2013.gadam) projekta „Sabiedrības veselības sistēmas un pilsoniskās sabiedrības stiprināšana cīņai ar tuberkulozes epidēmiju paaugstinātā riska grupās” (TUBIDU) ietvaros veselības istabu darbinieki 2014.gada 9.-10.maijā apmeklēja divu dienu apmācības „Tuberkulozes agrīnā diagnostika un ārstēšana, integrēta aprūpe”.

Ģimenes Veselības dienas “Veselīgs rīdzinieks – veselā Rīgā”

2013.gada10.maijā Rīgā, pie Kongresu nama, norisinājās pasākums ”Veselīgs rīdzinieks – veselā Rīgā”, kur LSK nodrošināja veselības istabas darbu, savukārt, LSK jaunatnes brīvprātīgie piedalījās ar pirmās palīdzības paraugdemonstrējumiem. Tāpat, no 11.maija līdz 15.maijam, lai saliedētu ģimenes, pilnveidotu rīdzinieku veselības paradumus, mudinātu cilvēkus līdzdarboties, pievērstu uzmanību veselīgam dzīvesveidam, Rīgas pašvaldība organizēja Ģimenes veselības dienas pasākumus, kuru ietvaros LSK nodrošināja veselības istabu darbu. Pasākumi norisinājās vairākos Rīgas mikrorajonos.

AIDS mirušo piemiņas diena

2013.gadā 19.maijā pieminot, no AIDS mirušos, LSK ar sadarbības partneriem (DIA+LOGS, Apvienība HIV LV, AGIHAS,SPKC) Latvijas Infektoloģijas klīnikas teritorijā stādīja ziedus AIDS simbolikas – sarkanās lentītes – formā. Savukārt, Rīgas centrā, Marijas, Satekles un Elizabetes ielas ielokā, notika zibakcija un pēcāk tika aizdegtas svecītes.

Savukārt, pieminot no AIDS mirušos, 2014.gada 19.maijā, turpinot iepriekšējo sadarbību ar partneriem (DIA+LOGS, Apvienība HIV LV, AGIHAS, SPKC) pie gājēju pārejas no Stacijas laukuma uz Marijas ielu, piedalījās iedzīvotāju informēšanas kampaņā par HIV/AIDS aktuālo situāciju Latvijā. Kampaņas laikā tika dalīti prezervatīvi, lubrikanti, info lapas, kā arī AIDS simbolikas lentītes. Tāpat, notika arī zibakcija ar ziedu nolikšanu un svecīšu aizdegšanu AIDS mirušo piemiņai.

Pasaules AIDS diena

Pēc starptautiskās organizācijas “HIV in Europe” iniciatīvas, 2013.gada 22. – 29. novembrī, tika uzsākta vērienīga akcija „HIV testēšanas nedēļa 2013”, kas daudzās Eiropas valstīs norisinājās tieši nedēļu pirms Pasaules AIDS dienas, ko atzīmē 1.decembrī. Tāpat, ikviens iedzīvotājs tika aicināts LSK veselības istabās veikt bezmaksas HIV eksprestestu. Atklājot Eiropas HIV testēšanas nedēļu Latvijā, LSK piedalījās tai veltītā preses konferencē, kuras laikā tika demonstrēta HIV eksprestesta veikšana.

Pasaules hepatīta diena 2014

Pasaules Hepatīta dienas ietvaros, LSK piedalījās sabiedrības informēšanas akcijā par vīrushepatītiem, par nepieciešamību pastiprināti pievērst uzmanība slimību profilaksei, kā arī kontroles pasākumiem un veselības pārbaužu veikšanai. Tāpat, tika skaidrota nepieciešamība vakcinēties pret B hepatītu. LSK veselības istabās varēja veikt bezmaksas C hepatīta eksprestestu. Šo iespēju izmantoja 56 personas, un 5 gadījumos testi bija pozitīvi. Šajos gadījumos apmeklētājiem tika sniegta informācija, kur nekavējoties jāvēršas pozitīva testa gadījumā, lai savlaicīgi uzsāktu ārstēšanos un nenodarītu vēl lielāku kaitējumu savai veselībai.

Bezatlīdzības asins donoru kustība

LSK komitejas 2013.gada ietvaros piesaistīja 11206 bezatlīdzības asins donoru, no kuriem 1777 personas asinis nodeva pirmo reizi. Visvairāk 2013.gadā donorus – 460 personas – piesaistīja LSK Daugavpils pilsētas komiteja. Savukārt, LSK Daugavpils – Ilūkstes novada komiteja – 245 personas.

Nozīmīgus pateicības pasākumus rīkoja LSK Cēsu komiteja, kā arī Priekules slimnīca sadarbībā ar Kurzemes komiteju, godinot 31 ilggadējo asins donoru.

15.jūnijā, sagaidot Pasaules Asinsdonoru dienu, Valsts asinsdonoru centra darbinieki sadarbībā ar LSK Jaunatnes Rīgas centra nodaļas aktīvajiem brīvprātīgajiem visu dienu Turaidas muzeja rezervātā organizēja dažādus izklaidējošus un izglītojošus pasākumus. Piemēram, pasākuma apmeklētājiem tika piedāvāta iespēja izpildīt testu vai krustvārdu mīklu par donoru kustību un asins ziedošanu.

RSU studenti praksē LSK

LSK un Rīgas Stradiņa universitātes sadarbības līguma ietvaros, Rīgas veselības istabās 2013. un 2014.gadā praksi izgāja Sabiedrības veselības fakultātes studenti. 2014.gadā studenti piedalījās arī Pasaules Veselības Organizācijas pret tabakas dienas ietvaros Rīgas domes Labklājības departamenta rīkotajā sabiedrības informēšanas kampaņā un citās veselību istabu aktivitātēs.

Zināšanu pilnveidošana

Veselības istabu darbiniekiem 2013.gadā tika organizētas apmācības „Atkarība un līdzatkarība” (lektore Inga Dreimane) un „Darbs ar klientu. Komunikācija” (Vineta Drāzniece, psiholoģe).

2014.gada vasarā 24.jūlijā  norisinājās LSK darbinieku apmācības „Pašpalīdzība” un 30.jūlijā – „Supervīzija un tās nozīme sociālajā darbā” (Vineta Drāzniece, psiholoģe).

Sadarbība

Šobrīd ir izveidojusies veiksmīga sadarbība ar dažādām NVO (Dialogs, Agihas, Dzīvības koks, Rasa), kā arī ar valsts un pašvaldību iestādēm (SPKC, VM, NVD).