Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu, ka sniedzam vislabāko pieredzi mūsu tīmekļa vietnē. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Lasīt vairāk

LOGO

Biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts” 2017. gadā realizēja starptautisku jauniešu apmaiņu “Dari uz vietas, ietekmē globāli” (Doing local, changing global) (Nr. 2017-1-LV02-KA105-001517)

Projekta īstenošanas periods: 2017. gada 15. maijs – 2017. gada 14. septembris

Projekta mērķis: sniegt iespēju jauniešiem no dažādām valstīm mācīties un vairāk iepazīt brīvprātīgā darba iespējas un to dažādību atsevišķās valstīs, tāpat, izveidot platformu vienotai starptautiskai brīvprātības aktivitātei projekta dalībvalstīs.

Projekta galvenie uzdevumi:

 • sniegt apmaiņas dalībniekiem iespēju iepazīt brīvprātīgā darba aktivitāšu daudzveidību dažādās valstīs, dalīties pieredzē un mācīties vienam no otra;
 • dāvāt izpratni par to, cik svarīgs un nozīmīgs ir brīvprātīgais darbs, sniedzot pozitīvu ieguldījumu nacionālā un starptautiskā līmenī;
 • attīstīt jauniešos savstarpējās komunikācijas, sadarbības, lēmumu pieņemšanas, problēmu risināšanas un prezentācijas prasmes;
 • veicināt sadraudzību starpt jauniešiem, sapratni un cieņu pret kultūru dažādību, mazināt stereotipus un izstrādād jaunas iniciatīvas lokālā un starptautiskā līmenī.

Projekta īstenošanas vieta: Rīga, Šarlotes iela 1B, atpūtas komplekss “Purgaiļi” Smiltenes novadā (Latvija)

Projekta īstenošanas laikā tika organizētas:

 • Plānošanas vizīte 7. – 10. jūnijā, kurā piedalījās divi jaunatnes apmaiņas dalībnieki (dalībnieks un līderis) no katras dalībvalsts (Latvija, Austrija, Vācija, Nīderlande, Igaunija, Portugāle). Vizītes laikā dalībnieki tika iepazīstināti ar jauniešu apmaiņas mērķi, uzdevumiem, praktisko informāciju, kā arī notika apmaiņas plānošanas diskusijas.
 • Jauniešu apmaiņas nometne 2. – 12. jūlijā. Tajā piedalījās jauniešu grupas no katras dalībvalsts Sarkanā Krusta nacionālās biedrības (1 grupas līderis un 5 jaunieši).

Projekta kopējais budžets: EUR 27 602.00

Projekta vadītāja: Agnese Trofimova, biedrības “Latvijas Sarkanā Krusts” Starptautisko un sabiedrisko attiecību programmas vadītāja,  tālr.: +371 67686312, e-pasts: agnese.trofimova@redcross.lv

Biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” jauniešu apmaiņas projekts “Doing local, changing global” tika īstenots programmas “Erasmus+: Jaunatne darbībā” ietvaros ar Eiropas Komisijas finansiālo atbalstu.

Esam priecīgi par saņemto rakstu no biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” organizētās Jauniešu apmaiņas “Doing local, changing global” dalībnieka, kurš pastāsta, ko ieguva un kā jutās apmaiņas laikā.

Aicinām arī Jūs iepazīties ar Daniela Podzimeka (Daniel Podzimek) – Nīderlandes Sarkanā Krusta jaunatnes vēstnieka – redzējumu, lasot ŠO RAKSTU (angļu valodā).

Paldies par labajiem vārdiem – uz tikšanos nākamajās jauniešu labo darbu aktivitātēs!

36 jaunieši no 6 valstīm piedalās starptautiskā jauniešu apmaiņā “Doing local, changing global”

No 2. līdz 12. jūlijam Smiltenes novadā 36 jaunieši no Latvijas, Igaunijas, Portugāles, Nīderlandes, Vācijas un Austrijas piedalījās starptautiskā apmaiņā “Doing local, changing global” (tulk. “Dari šeit, maini globāli”), ko organizēja biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts” programmas Erasmus+ ietvaros.

Apmaiņas galvenais mērķis bija sniegt Sarkanā Krusta jauniešiem iespēju iepazīt atšķirīgus brīvprātīgā darba veidus daloties pieredzē, kā ikdienā savā valstī realizē dažādas brīvprātīgā darba (BD) aktivitātes.

Apmaiņas laikā dalībnieki iepazina pavisam sešus BD paveidus:

 • brīvprātīgais darbs ar vecāka gada gājuma cilvēkiem;
 • brīvprātīgais darbs ar bērniem un jauniešiem;
 • brīvprātīgais darbs ar bērniem un jauniešiem no sociālā riska grupām;
 • brīvprātīgais darbs veselības aprūpē un pirmās palīdzības sniegšanas programmā;
 • brīvprātīgais darbs ar bēgļiem un patvēruma meklētājiem;
 • brīvprātīgais darbs ar dzīvniekiem un dabas/vides projektiem.

Apmaiņas laikā pirmajā dienas daļā jaunieši prezentēja savas valsts pieredzi minētajos BD veidos, apmainījās viedokļiem un diskutēja, taču pēcpusdienās dalībnieki kopā ar organizatoriem praktiski iepazina dienas pirmajā daļā iepazīto tematu, apmeklējot Latvijas pansionātus, jauniešu centrus, nepilngadīgo ieslodzījuma vietu u.c. institūcijas. Tāpat, jaunieši apguva pirmās palīdzības sniegšanas prasmes, piedalījās izglītojoši informatīvā seminārā par darbu ar bēgļiem un patvēruma meklētājiem Latvijā, kā arī devās pārgājienā.

Lai iepazītu citu valstu kultūru, katras valsts grupa organizēja “Kultūras vakarus”, kur prezentēja savas valsts nacionālos ēdienus, mūziku, literatūru, dejas u.tml., tādējādi dodot iespēju citiem iepazīt savas valsts tradīcijas.

Jauniešu apmaiņa “Doing local, changingglobal” norisinājās Latvijā, Smiltenes novada Grundzāles pagastā, atpūtas kompleksā “Purgaiļi”.

Biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” jauniešu apmaiņas projekts “Doing local, changing global” tiek īstenots programmas “Erasmus+: Jaunatne darbībā” ietvaros ar Eiropas Komisijas finansiālo atbalstu.

KOPBILDE

Jauniešu apmaiņa ”Doing local, changing global”: noslēgums

Noslēguma dienā apmaiņas dalībnieki un organizatori pulcējās A/K “Purgaiļi”, lai kopīgi izvērtētu visu JA ”Doing local, changing global”: norisi, pasākumus, aktivitātes, prezentācijas, iegūtās zināšanas par dažādiem brīvprātīgo darbu veidiem un iespējām.

Tāpat, tika rīkota diskusija par to, kas izdevies un ko būtu nepieciešams uzlabot, lai turpmāk šādas jauniešu apmaiņas būtu vēl efektīvākas un daudzpuspīgākas. Dalībnieki dalījās ar viedokļiem, iespaidiem, pieredzi, kas iegūta piedaloties starptautiskā jauniešu apmaiņā.

Kā viens no JA mērķiem bija tās noslēgumā organizēt starptautiskas vienotas brīvprātības aktivitātes norisi projekta dalībvalstīs – Latvijā, Igaunijā, Vācijā, Austrijā, Nīderlandē un Portugālē. Pēc ilgām diskusijām un ideju apmaiņām, tika lemts organizēt sociālu kampaņu #YouthIsNow vietnē Facebook.com. Kampaņas mērķis būs piesaistīt līdzcilvēku uzmanību tam, cik nozīmīgs ir jaunatnes brīvprātīgais darbs un ka Sarkanā Krusta organizācijas jaunieši ir vienoti ne tikai Latvijā, bet arī citur pasaulē, kur vien darbojas Sarkanā Krusta vai Sarkanā Pusmēness kustības jauniešu nodaļas.

Lai kampaņa #YouthIsNow būtu vienota visās projekta dalībvalstīts, jaunieši izlēma to atklāt 12. augustā – Starptautiskajā Jaunatnes dienā, kuru atzīmē visā pasaulē. Katrs projekta dalībnieks un projekta organizators savā Facebook.com profilā publicēs ierakstu latviešu un angļu valodās:

“12. augusts – Starptautiskā jaunatnes diena! 
2.-12. jūlijā 36 jaunieši no Latvijas, Portugāles, Nīderlandes, Vācijas un Austrijas piedalījās starptautiskā jauniešu apmaīņā “Doing local, changing global” (#ErasmusPlus ietvaros). 12 dienas jaunieši mācījās par brīvprātīgā darba veidiem, iespējām, praktiski veica BD vietējā sabiedrībā, apmainījās ar pieredzi, kā vēl efektīvāk palīdzēt cilvēkiem, kuriem palīdzība nepieciešama visvairāk!
Vairāk par jauniešu apmaiņas projektu iespējams lasīt šeit: http://www.redcross.lv/lv/projekts-doing-local-changing-global/“.

Ierakstam tiks pievienotas mirkļbirkas #YouthIsNow #TogetherWeCanHelp #RedCrossYouth #RedCross  #DoingLocalChangingGlobal  #ErasmusPlus

Noslēguma dienā dalībnieki uzņēma katrs savu portreta foto, parādot SK simbolus “mīlestība” vai “spēks”, tāpat, tika izveidotas katras grupas fotogrāfijas, no kurām tiks sagatavotas kolāžas, ar kurām visi dalībnieki brīvprātīgi 12. augustā varēs dalīties ar saviem draugiem, ģimenes locekļiem, paziņām, kolēģiem un citiem savā Facebook.com profilā. Dalībnieki apmņēmās aicināt savus draugus uzņemt līdzīgus foto un ar tām dalīties savos profilos, tai skaitā, pievienojot augstāk minētās mirkļbirkas.

Noslēguma dienas laikā dalībnieki piedalījās JA īsfilmas tapšanā, sniedzot intervijas un atbildot uz jautājumiem un izvērtējot, kā, viņuprāt, jauniešu apmaiņa ”Doing local, changing global” ir izdevusies. Video tuvākajā laikā tiks publicēts LSK un LSKJ mājaslapās un Facebook lapās.

 

Jauniešu apmaiņa “Doing local, changing global”: 7. diena

Septītās dienas rīts sākās ar diskusiju apli jūras krastā, Kauguros. Lai gan dalībnieki bija mazliet noguruši no iepriekšējās dienas pārgājiena, visi atzina, ka rīta diskusijas bijušas interesantas un noderīgas. Tās tika veltītas pēdējai no sešām apmācību tēmām “Brīvprātīgais darbs ar dzīvniekiem un vides/dabas projektiem”. Rīta aplī dalībnieki savā starpā runāja par viņu pārstāvēto valstu pieredzi šajā jomā, dalījās ar dažādu aktivitāšu un projektu aprakstiem, interesantām atziņām. Noslēdzoties sarunām dalībnieki devās atpakaļ uz Smiltenes novadu, atpūtas kompleksu “Purgaiļi”, kas bija galvenā apmaiņas norises vieta.

DSC05970 DSC05976

Jauniešu apmaiņa “Doing local, changing global”: 6. diena

Sestajā jauniešu apmaiņas (JA)”Doing local, changing global” dienā dalībnieki tika sadalīti jauktās komandās, lai dotos šīs dienas piedzīvojumā – pārgājienā. Jauniešiem bija patstāvīgi jānokļūst Rīgas dzelzceļa stacijā un jādodas Jūrmalas virzienā. Komandām bija iespēja izvēlēties izkāpšanas vietu – Dzintaru vai Majoru pieturu. Tālāk jaunieši, paši, savā starpā plānojot maršrutu, devās ceļā uz LSK SC “Kauguri”, kas tika uzstādīts kā pārgājiena galapunkts. Dalībnieki izvēlējās dažādus maršrutus – citi gāja gar jūras piekrasti, citi, savukārt, devās cauri Jūrmalas skaistajām ieliņām, iepazina vietējos kultūras pieminekļus, arhitektūru, bet vēl citi apvienoja abus.

Katrai komandai tika izsniegti uzdevumi, kuri pārgājiena laikā jāizpilda:

 • Iemācīties 3 teikumus latviešu valodā;
 • Iemācīties vismaz viena latviešu nacionālā ēdiena recepti;
 • 30 minūtes iet, nesarunājoties vienam ar otru;
 • Pārgājiena laikā izpildīt kādu brīvprātīgā darba aktivitāti;
 • Izveidot vismaz vienu kreatīvu grupas fotogrāfiju un citi uzdevumi.

To izpilde tika dokumentēta fotogrāfijās un video.

Pēc pārgājiena jaunieši visi kopā dalījās ar jaunajiem iespaidiem un zināšanām, kas iegūtas dienas laikā un gatavojās noslēdzošajam JA tematam “Brīvprātīgais darbs ar dzīvniekiem un vides/dabas projektiem”.

19800694_1364359270266305_7510546955890426920_o

Jauniešu apmaiņa “Doing local, changing global”: 5. diena

Piektā jauniešu apmaiņas (JA)”Doing local, changing global” diena tika veltīta pasaulē tik ļoti aktuālajai tēmai “Bēgļi un patvēruma meklētāji”. “Doing local, changing global” dalībnieki mēroja ceļu no Smiltenes novada uz Rīgu, kur jaunieši tikās ar ANO Bēgļu aģentūraspārstāvi Didzi Melbiksi, kurš jauniešiem izklāstīja ANO Bēgļu aģentūras pieredzi un statistiku, kas saistīta ar migrāciju pasaulē, Eiropā. Tāpat, jauniešus uzrunāja arī Sabiedrības Integrācijas Fonda pārstāve Karīna Dzene, kura pastāstīja par atbalsta programmu bēgļiem un patvēruma meklētājiem “Sociālā darbinieka un sociālā mentora pakalpojumu nodrošināšana patvēruma meklētājiem un personām ar bēgļa vai alternatīvo statusu”, kā arī par aktuālajiem statistikas datiem.

Pēc institūciju pārstāvju uzrunām jaunieši no Austrijas un Vācijas prezentēja savas valsts realizētajām aktivitātēm, programmām un aktivitātēm, lai atbalstītu un krīzē nonākušos bēgļus un patvēruma meklētājus. Tāpat tika sniegts ieskats Vācijas un Austrijas bēgļu un patvēruma meklētāju integrācijas programmās un veiktajos uzdevumos.

Pēc iekārtošanās naktsmītnē, jaunieši devās iepazīt Vecrīgas skaistākas vietas – Brīvības pieminekli, Strēlnieku, Līvu un Doma laukumus, Melngalvju namu, mazās Vecrīgas ieliņas.

5. diena, tēma - BD ar bēgļiem un patvēruma meklētājiem (7)

Jauniešu apmaiņa “Doing local, changing global”: 4. diena

Kā ceturtā tēma, kas tiek apskatīta jauniešu apmaiņā (JA)”Doing local, changing global” ir brīvprātīgais darbs veselības aprūpē un pirmās palīdzības aktivitātēs. Tāpat kā iepriekšējās dienās, arī šajā jaunieši no katras valsts uzstājās ar prezentācijām, kas saistītas ar dalībvalstu līdzšinējo pieredzi un spilgtākajiem piemēriem brīvprātīgā darba organizēšanā veselības aprūpes un pirmās palīdzības sniegšanas kontekstā.

Pie jauniešiem viesojās LSKJ padomes priekšsēdētāja Alma Egle, kura dalībniekiem vadīja aktivitātes un pirmās palīdzības demonstrācijas, kā arī praktiski apmācīja jauniešus pašiem sniegt pirmo palīdzību. Apmācības laikā jaunieši aktīvi piedalījās un demonstrēja savas PP sniegšanas prasmes kā arī apguva jaunas un papildināja esošās zināšanas.

Pēcpusdienā jaunieši devās uz lauku mājām “Kalbakas”, kur norisinājās nometne bērniem. Jaunieši kopā ar mazajiem spēlēja spēles, piedalījās dažādās aktivitātēs, kā arī kopā praktiski mācījās pirmās palīdzības sniegšanas pamatus.

Jauniešu apmaiņa “Doing local, changing global” norisinājās Latvijā, Smiltenes novada Grundzāles pagastā, atpūtas kompleksā “Purgaiļi”.

4. diena - Pirmā palīdzība un veselības aprūpe

Trešā jauniešu apmaiņas (JA)”Doing local, changing global” diena iesākās ar rīta rosmi, vingrošanu un iepriekšējās dienas izvērtēšanu, kā arī turpmākās dienas plāna izzināšana. Katras valsts grupa prezentēja savu pieredzi, kā tiek organziētas aktivitātes bērniem un jauniešiem ar īpašajām vajadzībām vai jauniešiem no sociālā riska grupām (ielu jaunieši, NEET jaunieši, jaunieši ieslodzījumā uc.). Kā ierasts, pēc prezentācijām notika diskusijas par kopīgo un atšķirīgo katrā projekta dalībvalstī.

Pēcpusdienā jaunieši devās uz Sociālās korekcijas izglītības iestādi “Naukšēni”, lai kopā piedalītos dažādās aktivitātēs. Trešās dienas izskaņā bija laiks Latvijas kultūras vakaram – latviešu jaunieši bija sagatavojuši prezentāciju par Latvijas dārgumiem – tērpiem, ēdienu, dziesmām un dejām.

Ārzemju draugi tikai iepazīstināti ar unikālo latviešu virtuvi – rupjmaizi ar kaņepju sēklām, pelēkajiem zirņiem, dzērvenēm pūdercukurā, sēnēm, kazas sieru, kvasu un citiem gardumiem.

Jauniešu apmaiņa “Doing local, changing global” norisinājās Latvijā, Smiltenes novada Grundzāles pagastā, atpūtas kompleksā “Purgaiļi”.

"Naukšēni" IMG_9704

Jauniešu apmaiņa “Doing local, changing global”: 2. diena

Otrā jauniešu apmaiņas (JA)”Doing local, changing global” diena sākās ar pirmās dienas izvērtēšanu un otrās dienas programmas izskatīšanu. Otrā JA diena tika veltīta tēmai “Brīvprātīgais darbs ar bērniem un jauniešiem”. Dienas pirmajā pusē komandas prezentēja savas valsts pieredzi brīvprātīgajā darbā ar bērniem un jauniešiem, aktuālos projektus un aktivitātes, ko JA dalībvalstīs realizē institūcijas un nevalstiskās organizācijas. Tāpat, dalībnieki diskutēja un apmainījās viedokļiem par kopīgo un atšķirīgo, plusiem un mīnusiem darbā ar bērniem un jauniešiem.

Taču jau pēcpusdienā JA dalībnieki kopā ar organizatoriem devās uz Alūksni, kur viesojās sporta skolā, organizējot bērniem kopīgas sporta spēles. Pēc tam jaunieši devās tālāk – uz Multifunkcionālajo Jaunatnes iniciatīvu centru.

Jauniešu apmaiņa “Doing local, changing global” norisinājās Latvijā, Smiltenes novada Grundzāles pagastā, atpūtas kompleksā “Purgaiļi”.

IMG_9367 2.diena, 3. jūlijs (5)

Jauniešu apmaiņa “Doing local, changing global”: 1. diena

Pirmā Jauniešu apmaiņas (JA)”Doing local, changing global” diena sākās ar grupas saliedēšanas aktivitātēm, pēc tam – savas komandas prezentēšana citiem. Kad saliedēšanas aktivitāšu daļa noslēdzās, jaunieši aktīvi uzsāka prezentācijas un diskusijas par Sarkanā Krusta darbību un darbu ar vecāka gadagājuma cilvēkiem. Katras dalībvalsts jaunieši prezentēja savas valsts pieredzi šajā jomā.

Pēc diskusijām tika secināts, ka visas sešas valstis vieno viens izplatītākais šķērslis brīvprātīgajā darbā ar vecāka gadagājuma cilvēkiem – tās ir grūtības atrast atbildīgus, spējīgus un atbilstošus jauniešus darbam ar sirmgalvjiem. Lielākoties brīvprātīgo vecums sasniedz 60 gadus un vairāk.

Pēcpusdienā jaunieši devās uz LSK Sociālās aprūpes un regabilitācijas centru “Seda”, kur jaunieši kopā ar centra iemītniekiem piedalījās radošajās darbīcās, no stikla burciņām veidojot svečturus. Pēc radošā darba jaunieši centra apzaļumotajā teritorijā iestādīja sešas tūjas, kur katra simbolizē visas sešas projekta “Doing local, changing global” dalībvalstis – Latviju, Igauniju, Nīderlandi, Vāciju, Austriju un Portugāli.

Jauniešu apmaiņa “Doing local, changing global” norisinājās Latvijā, Smiltenes novada Grundzāles pagastā, atpūtas kompleksā “Purgaiļi”.

1 diena - jauniešu vizīte LSK SARC SEDA (14) 1 diena - jauniešu vizīte LSK SARC SEDA (1)

 

Norit starptautiskās jauniešu apmaiņas plānošanas vizīte

7. – 10. jūnijā Rīgā notika LSK organizētā starptautiskā jauniešu apmaiņas projekta “Doing local, changing global” plānošanas vizīte, kurā piedalījās 12 Sarkanā Krusta jaunieši no sešām dalībvalstīm -Nīderlandes, Austrijas, Vācijas, Portugāles, Igaunijas un Latvijas.

Vizītes laikā dalībnieki tika iepazīstināti ar jūlijā plānotās jauniešu apmaiņas mērķi, uzdevumiem, praktisko informāciju. Tāpat, jauniešus uzrunāja LSK ģenerālsekretārs Uldis Līkops. Dalībnieki tika iepazīstināti ar LSK darbības jomām, vēsturi un attīstības gaitu. Piedaloties vairākās komandas saliedēšanas aktivitātēs, jaunieši vairāk uzzināja un iepazina viens otru. Vizītes gaitā dalībvalstu pārstāvji plašāk iepazinās ar jūlijā plānotas apmaiņas 12 dienu programmu un apmainījās idejām, kā padarīt “Doing local, changing global” pieredzi vēl efektīvāku un interesantāku visiem dalībniekiem.

Pēc vizītes informatīvās daļas jaunieši devās apskatīt apmaiņas norises vietu – atpūtas kompleksu “Purgaiļi” Smiltenes novadā. Dodoties ceļā, tika apciemoti arī LSK sociālie centri – LSK ĪUM “Burtnieks”, LSK Krīzes centrs “Burtnieks”, kur jaunieši klātienē iepazinās ar to darbību.

7-10 jūnijs APV ERASMUS plus youth exchange (2)

7-10 jūnijs APV ERASMUS plus youth exchange (7)